Komşuda genel grev kanlı sonuçlandı

Yunanistan hükümetinin, troykanın kemer sıkma paketini gelecek ay yürürlüğe sokacak olması, emekçileri bir kez daha greve götürdü. Polisin gaz bombalı saldırısı sonucunda bir kişi yaşamını yitirdi

Yunanistan hükümetinin Avrupa Birliği, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu’ndan oluşan troykanın paketlerini kabul ederek yasalaştırması üzerine emekçiler bir kez daha genel greve gitti. Atina’da emekçilerin meydan okuma alanı haline gelen Syntagma’da toplanan on binlerce kişi, önümüzdeki ay yürürlüğe girmesi gereken kesintiler için “durdurma” talep etti. Böylece son üç haftada ikinci grev gerçekleşti.

Gaz bombası Atina’da can aldı
Meydandaki kalabalık hükümete ve parlamentoya “Kesintileri durdurun” çağrısı yaparken, meydanın bir bölümünde polis kitlenin üzerine gaz bombası attı. Saldırının nedeni anlaşılamazken, gaz bombalarının yoğun kullanılması nedeniyle bir kişi kalp krizi geçirdi.

Hızlı bir biçimde hastaneye kaldırılan 65 yaşındaki kişi, yapılan tüm müdahalelere karşın kurtarılamadı.

Sağlık Bakanlığı’nın kabullendiği ölüm ile ilgili olarak Atina Emniyeti’nin “O kişiyi kilisenin önündeki bankta bulduk” açıklaması yapması ise, cinayetin üzerinin örtülmeye çalışıldığını düşündürdü.

‘İşçi sınıfı ayaklanacak’
Grevde konuşan Yunanistan Genel İşçi Konfederasyonu (GSEE) Genel Başkanı Yannis Panagopoulos, hükümetin troykanın taleplerini reddetmek zorunda olduğunu kaydetti. Toplumun çaresizliğe itilmesine sessiz kalmayacaklarını belirten Panagopoulos, işten çıkarmaların ve tepkilerin artmasıyla birlikte işçi sınıfının daha da ayaklanacağını ifade etti.

Sendika.Org
Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur