Her yerde tek ses: “Savaşa hayır”

AKP’nin meclisten geçirdiği savaş tezkeresi, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Isparta’da da protesto edildi

İzmir
İzmir’de de Emek ve Demokrasi Güçleri, AKP ve MHP tarafından çıkartılan savaş tezkeresini protesto etti. 18.00’da Eski Sümerbank önünde toplanarak AKP İl Binası’na yürüyen savaş karşıtları, Fevzipaşa Caddesi’ni trafiğe kapatarak kısa süreli oturma eylemi yaptı.

AKP İl Binası önündeki basın açıklamasını okuyan Ferdan Çiftçi, Akçakale’de yaşamını yitirenlerden AKP’nin sorumlu olduğunu, Akçakale’nin de Hatay’dan sonra silahlarıyla gezen militanlarla doldurulduğunu söyledi. AKP’nin savaş politikasını meşrulaştırmak için Kürt ve Alevi düşmanlığını körüklediğine dikkat çeken Çiftçi, tezkere sonucunda yaşanan ölümlerden de tezkereye evet diyenlerin sorumlu olduğunu ifade etti.

Çiftçi, savaş bütçesinin zamlarla birlikte halktan çıkarıldığının altını çizdi. AKP’yi savaş politikalarına son vermeye davet eden Çiftçi, 7 Ekim’de eşit yurttaşlık talebiyle Ankara’da yapılacak mitinge çağrı yaparak açıklamasını sonlandırdı.

Bursa
Bursa Savaş Karşıtı Platform, Suriye’ye yönelik savaş politikalarına karşı Fomara Meydanı’nda bir araya gelerek AKP İl Başkanlığı’na yürüdü. Haşim İşcan Caddesi’ni trafiğe kapatan platform üyeleri, polisin uyarı ve engellemelerine karşın yürüyüşünü sürdürdü. AKP İl Binası önünde yapılan basın açıklamasını Çağdaş Hukukçular Derneği Bursa Şubesi Başkanı Aslı Evke Yetkin okudu.

Yetkin açıklamasında AKP’nin dış politikasının hem Türkiye hem de Ortadoğu halklarını savaş ve sömürüye sürüklediğini belirtti. Akçakale’de yaşanan ölümlerin AKP’nin Özgür Suriye Ordusu ile kurduğu ilişkiler sonucu açığa çıktığını ifade eden Yetkin, AKP’nin NATO ve ABD güdümlü politikalarda üzerine düşen her şeyi layıkıyla yerine getirdiğini söyledi. Açıklama, AKP’nin bu savaş çığırtkanlığına sonuna kadar karşı durulacağının açıklanmasıyla son buldu.

Antalya
Antalya’da da Attalos Meydanı’nda bir araya gelen Emek ve Demokrasi Güçleri, AKP’nin savaş tezkeresini protesto etti. Yaklaşık 200 kişinin katıldığı basın açıklamasını okuyan Halkevleri GYK üyesi Kutay Meriç Suriye krizi sürecindeki AKP politikaları eleştirildi.

“Suriye ile savaşa izin vermeyeceğiz, emperyalizmin askeri olmayacağız, emperyalizme karşı mücadeleyi büyüteceğiz” diyen Meriç, AKP’nin Kürt ve Alevi düşmanlığına karşı durmayı da sürdüreceklerini kaydetti. “AKP, tezkereyi çıkarmış olabilir ama bunu uygulatmayacağız” diyen Meriç, Antalya’da sokakta olmayı sürdüreceklerini ifade etti.

Mersin
Mersin’de de Halkevleri, HDK, ÖDP ve TKP’nin çağrısıyla savaş karşıtları bir araya geldi. Taş Bina önünde buluşanlar adına basın açıklamasını ÖDP Mersin İl Başkanı Oktay Canpolat okudu. Akçakale’de yaşanan olaylara değinen Canpolat, emperyalizmin askeri olmayacaklarını ve AKP’nin savaş politikalarını durduracaklarını söyledi.

150 kişinin katıldığı basın açıklamasında sık sık “Çıkarsa tezkere, Tayyip gitsin askere”, “AKP elini Suriye’den çek”, “Emperyalistler yenilecek, direnen halklar kazanacak” sloganları atıldı. HDK ve Halkevleri adına da konuşmaların yapılmasının ardından açıklama Avusturya İşçi Marşı’nın okunmasıyla son buldu.

Kocaeli
Kocaeli’de Emek ve Demokrasi Platformu’nun çağrısıyla toplanan yüzlerce kişi barışın sesini yükseltmek için Belediye İş Hanı önünde basın açıklaması düzenledi. “ABD karakolu olmayalım emperyalist savaşa hayır” yazılı ortak pankartın arkasında toplanan kitle “Savaşa hayır barış hemen şimdi”, “İçerde dışarda savaşa hayır”, “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganları attı. Emek ve Demokrasi Platformu adına basın açıklamasını okuyan İsmail Çamdanlı, “AKP iktidarı emperyalizmin bölge projelerinde pay almak için at başı koştururken yalnız Suriye’yi askeri müdahale ile tehdit etmekle kalmamakla ısrarla NATO başta olmak üzere emperyalizmin ön çağrıcığını yapmaktadır” dedi.

Isparta
“Savaş istemeyen Türkiye halkının sesini duyuruyoruz” diyen SDÜ Öğrenci Kolektifi ve TKP üyeleri, Isparta Kaymakkapı Meydanı’ndaki AKP İl Binası önünde bir basın açıklaması düzenledi. Açıklamada bölgesel taşeronluğa soyunan AKP’nin kışkırtıcı savaş politikasıyla Türkiye’yi savaşa çektiği ve Akçakale’de 5 kişinin ölümüne sebep olduğu ifade edildi. AKP’nin savaş politikalarına son vermesi çağrısında bulunulan açıklamada Ahmet Davutoğlu da istifaya çağrıldı.

Basın açıklamasının ardından 6 Ekim Cumartesi günü saat 17.00’da Isparta Eğitim Sen Temsilciliği’nde Halkevleri GYK üyesi Kutay Meriç’in katılımıyla yapılacak “Suriye’de emperyalist baskılar ve müdahaleler” konulu söyleşinin çağrısı yapıldı.

Sivas
Meclisten geçen savaş tezkeresi Sivas Demokrasi Platformu tarafından 6 Ekim günü kent meydanında gerçekleştirilen basın açıklamasıyla protesto edildi. Basın açıklamasında iktidarın emperyalizme hizmette sınır tanımayan politikaları eleştirildi. Eylemde sık sık “Çıktı tezkere Tayyip gitsin askere”, “Katil ABD işbirlikçi AKP”, “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganları atıldı. Basın açıklamasını platform adına Halkevleri Sivas Şubesi gerçekleştirdi.

Sendika.Org /İzmir/Bursa/Antalya/Mersin/Isparta/Sivas

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur