Ankara’da tezkere çatışması

Meclisten çıkan tezkereyi ve savaş politikalarını Ankara’da protesto etmek isteyen yaklaşık bin kişiye polis saldırdı. Çatışmalar Kızılay’ın dört bir yanına yayıldı


aksamsavaseylemisaldiri ile HalkevleriKFA

AKP’nin meclisten çıkardığı tezkere, ülkenin pek çok noktasında olduğu üzere Ankara’da da protesto edildi. Saat 18.00’da Kızılay YKM önünde bir araya gelen Emek ve Demokrasi Güçleri, Başbakanlık’a yürümek istedi. Yaklaşık bin kişinin önü birkaç adım sonra polis tarafından kesildi. “Kitlenin içerisinde olay çıkarmak isteyen grupların olduğu” yönünde istihbarat aldıklarını iddia eden emniyet güçleri, hiçbir biçimde demokratik hakkın kullanımına izin vermeyeceklerini belirtti.

Tüm konuşmalara karşın barikatı açmayan polis, TOMA’ları öne çekerek, “dağılma” yönünde anonslar yaparak ve gaz maskeleri takarak ciddi bir gerginlik yarattı.

Çağrı yapan kurumlar, çağrılarını geri çekti
Polisin gerginliği artırması üzerine basın açıklamasının çağrısını yapan Emek ve Demokrasi Güçleri temsilcileri, çağrılarını iptal ettiklerini açıkladı. Kurum temsilcileri adına konuşan SES Ankara Şube Başkanı İbrahim Kara, bu andan sonra yaşanacak olaylardan çağrı yapan kurumlar olarak hiçbir sorumlulukları olmadığını ve sorumluluğun emniyet güçlerinde olduğunu belirtti.

Polis saldırdı, çatışma dört bir yana yayıldı
Polisin neden hazırlık yaptığı bir süre sonra anlaşıldı. Oturma eylemi yapmaya hazırlanan kitleye gaz bombaları ve tazyikli suyla saldırıldı. Polisin saldırı üzerine geri çekilen yüzlerce kişi, Gazi Mustafa Kemal Bulvarı’nı kurulan barikatlarla trafiğe kapattı.

Çatışmalar Gazi Mustafa Kemal Bulvarı’ndan İzmir Caddesi, Sakarya Caddesi ve Ziya Gökalp Caddesi’ne yayıldı. Halkevleri ve Öğrenci Kolektifleri üyeleri Ziya Gökalp Caddesi’ni trafiğe kapattı. Durakta bekleyen insanlara AKP’nin savaş politikalarını anlatan Halkevciler, alkışlarla desteklendi.

Sendika.Org/ Ankara


Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur