AKP körükledi, ateş Akçakale’ye düştü

Suriye’de Esad rejimine karşı savaşan silahlı muhaliflerin cephe gerisine dönüştürülen Urfa’nın Akçakale ilçesine top mermisi düştü. 5 kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin yaralandığı bildirildi. Savaş politikalarını protesto eden Akçakalelilere ise polis biber gazıyla saldırdı. Savaş politikaları yarın İstanbul’da protesto edilecek

Bu video Adobe Flash Player’ın son sürümünü gerektirmektedir.
Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.

Türkiye-Suriye sınırındaki Rakka kentine bağlı Tel Abyad ilçesinde süren çatışmalarda ateşlenen birkaç top mermisi, Urfa’nın Akçakale ilçesinde bir mahalleye düştü. Düşen top mermisi nedeniyle en az 5 kişinin öldüğü, ölenlerin bir anne ile 4 çocuğu olduğu ve çok sayıda kişinin de yaralandığı bildiriliyor.

Protestoya biber gazlı saldırı
Bombanın düşmesinin kısa bir süre sonrasında yüzlerce Akçakaleli, “Vali istifa”, “Kaymakam istifa” sloganlarıyla kaymakamlık binasına yürüdü. Vali ve kaymakamın hesap vermesini isteyen Akçakalelilerin sayısı her geçen dakika arttı ve binleri buldu.

Bu sırada CnnTurk’teki canlı yayına bağlanan Akçakale Belediye Başkanı Abdülhakim Ayhan’ın yanındaki kişilere “Çok kalabalıklaştılar, çok sıkıştık” dediği duyuldu.

Ayhan’ın bu sözleri sarf etmesinin kısa bir süre sonrasında polis halka saldırdı. Biber gazlarının atıldığı kitle, ara sokaklara dağıldı. Polis saldırısı sırasında bir kez daha CnnTurk’e bağlanan Abdülhakim Ayhan, kalabalığın müdahale ile dağıtıldığını söyledi. Ayhan, “Bu insanlar neye tepki gösteriyor anlamıyorum” da dedi.

Kent içerisinde araçlarla gezen polisler de halka “Caddelerde dolaşmayın, evlerinize girin” anonsları yaptı.

AKP’nin marifeti
AKP’nin Türkiye-Suriye sınırını silahlı Suriye muhalefeti ve cihatçılar için fiili tampon bölgeye dönüştürme siyaseti, Akçakale’yi ateşe attı.

Sınır bölgesi bir süredir Türkiyeli yetkililerin gözü önünde cihatçıların ve silahlı Suriye muhalefetinin cephe gerisine dönüşmüş ve bu nedenle Akçakale fiilen savaş bölgesine dönüşmüştü.

Top mermilerinin daha önce de düştüğü ilçede okullar tatil ediliyor, halkın can güvenliği talebi görmezden geliniyordu.

Top mermisi düştükten son ilçede yaşananların görüntülerini izlemek için tıklayınız!

Savaş politikaları protesto edilecek
Akçakale’de bir anne ile dört çocuğunun ölümü ve çok sayıda kişinin yaralanmasına neden olan “savaşı kırşkırtıcı dış politika” İstanbul’da protesto edilecek. Suriye’de savaşa ve AKP’nin işbirlikçi politikalarına karşı çıkanlar, 19.00’da Taksim Meydanı’nda bir araya gelecek.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur