Üniversitelilerden Başbakan’a uyarı

Üniversite öğrencileri ikinci öğretim harçlarının kaldırılmamasını İstanbul’daki Başbakanlık Ofisi yakınlarında bir yürüyüş yaparak protesto etti. Yürüyüşe katılan veliler ve öğretim görevlileri parasız eğitim mücadesinde öğrencilerle beraber olacakalarını duyurdu

Üniversite öğrencileri, AKP’nin “harçları kaldırdık” demagojisini ve ikinci öğretim harçlarının kaldırılmamasını bir yürüyüş yaparak protesto etti. Beşiktaş’ta Başbakanlık Ofisi yakınlarında yapılan yürüyüşte öğrenciler hep bir ağızdan “Müşteri değil öğrenciyiz” sloganını attı.

Öğrenciler “Eğitimde gece tarifesine son”, “Hayal değil gerçek ikinci öğretim parasız olacak”, “Teşekkür yok, pazarlık da yok, haraçlara hayır” yazılı dövizler taşıdı.

Öğrencilerin eylemine veliler ve öğretim görevlileri de destek verdi.

Yürüyüşün ardından Beşiktaş Meydanı’nda bir kürsü kuruldu. Öğrenciler, öğretim görevlileri, veliler yaptıkları konuşmalarda parasız eğitim için birlikte mücadele edeceklerini ilan etti.

‘Harçların kaldırılması yetmez’
Galatasaray Üniversitesi öğretim görevlisi Mehmet Karlı, parasız eğitim talebi gündemde kalması için geçtiğimiz iki yıl içinde 10 bin öğrenciye disiplin soruşturmaları açıldığını, bir çok öğrencinin tutuklandığını dile getirdi.

Karlı, hem tutuklanan hem de öğrenci muhalefetini ayakta tutmak isteyen öğrencilere selam gönderdi. İkinci öğretimde harçların kaldırılması için “kanun değişikliği yapılması lazım” diyen AKP’ye seslenen Karlı, “Lafügüzaftır, saçmalıktır. Kanun değişmeden de yapılır kanun değiştirmekte büyük bir şey değildir” dedi.

Karlı son olarak şunları söyledi: “Parasız eğitimi birinci öğretimde hakta ikinci öğretim için hak değil midir? İkinci öğretim için de haktır, açık öğretim içinde herkes için haktır. Eğitim her vatandaş için haktır. Harçların kaldırılması yetmez. Öğrencilerin barınma, beslenme ulaşım gibi ihtihaçları da parasız sunulanana kadar mücadelemiz devam edecek”

‘Mücadeleyi sizlerle sürdüreceğiz’
Öğretim Üyeleri Derneği Eş Başkanı Esen Aslan da şöyle konuştu: “Öğrencilerin harçlarını bu sene Bakanlar Kurulu kararıyla kaldırdıklarını söylüyorlar. O yüzden de ‘ikinci öğretimlerin harçlarının kaldırılması için yasa çıkarılması gerekiyor’ diyorlar. Ancak ne birinci ne de ikinci öğretimde harçların kaldırıldığından söz edilemez, hiçbir yerde harçlar kalkmamıştır. Sadece verilen öğrencilere sus payıdır. Parasız eğitim mücadelesini bizler çok eskiden beri sürdürmekteyiz Öğretim Elemanları Sendikası zamanından beri sürdürdüğümüz mücadeleyi, bundan sonra da sizlerle sürdüreceğiz.”

“Erdoğan’ın tuzu kuru”
Çevreden eylemi seyredenler arasında yeralan bir veli de kürsüde söz aldı. Veli, “AKP’nin, Tayyip Erdoğan’ın tuzu kuru oldukları için bu kadar basit geliyor. Ben dört tane çocuğumu zorluklarla okutmaya çalışıyorum” dedi. Öğrencilere mücadelelerinden dolayı teşekkür eden veli, harçlar kaldırılmadan mücadelelerinde yanlarında olacaklarını söyledi.

Konuşmaların ardından öğrenciler ikinci öğretimle ilgili hazırladıkları bir tiyotra gösterisi sahnelediler.

Tiyatro gösterisinin ardından öğrenciler adına Utku Çaybaş bir açıklama yaptı. Çaybaş ülkenin onlarca meydanında sokaya çıkıp “Müşteri değil öğrenciyiz” diyen üniversitelilere inat Başbakan’ın “Eğitim artık parasız” dediğini, üniversitelileri yok saydığını dile getirdi. İkinci öğretim harçlarının kaldırılmadığını söyleyen Çaybaş, Başbakan’ın, ne kadar görmezden gelmeye çalışsa da üniversitelilerin tepkisinden hiçbir şekilde kaçamayacağını belirtti.

Çaybaş konuşmasını mücadele sözüyle bitirdi: “Nasıl ki üniversiteliler 2009’da harç zamları yapılmaya çalışıldığında, Erdoğan’ı döner yerken yakalayıp harç zamlarının hesabını sorduysa; bugün yine aynı şekilde Türkiye’nin dört bir yanında ‘parasız eğitim’ yalanının hesabını soracaktır. Üniversiteliler birinci öğretim harçları nasıl kaldırıldıysa aynı şekilde yine sokaklarda eğitimi ‘gerçekten’ parasız yapacaktır.”

Eylem tulum dinletisi ve horonlarla sona erdi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur