Alo 182’de ücretlendirme sistemi

Alo 182 Merkezi Hastane Randevu Sistemi Çağrı Merkezi’ni arayarak canlı operatörle görüşme yapan vatandaşlar, bu hizmet karşılığında ücretlendirmeyle karşılaştı

Sağlık Bakanlığı, 2012 yılı ile birlikte tüm yurtta “Merkezi Hastane Randevu Sistemi” (MRHS) hayata geçirdi. Uygulamayla Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerden randevu almak isteyenler hastaneleri değil, “Alo 182 MHRS Çağrı Merkezi”ni aramaya başladı.

Ancak Alo 182 MHRS Çağrı Merkezi’ni arayarak canlı operatörle görüşme yapan vatandaşlar, bu hizmet karşılığında yaklaşık 4 liralık bir ücretlendirmeyle karşılaştı.

Milli Gazete’nin ön safyadan verdiği habere göre vatandaşın karşısına çıkan operatörler, danışmanlık hizmeti de sunarak, istenilen hastane ve doktor için randevu veriyor. Ancak Alo 182 MHRS Çağrı Merkezi’ni arayarak canlı operatörle yapılan her görüşmenin bedeli, yaklaşık 4 lira olarak tespit edildi. Vatandaşlar yapılan bu ücretlemeye oldukça tepkili. Vatandaşlar ‘devletimiz işimizi kolaylaştırmak adı altında cebimizdeki üç kuruş paramızı da göz dikti” diyerek sitem ediyor. Vatandaşlar Sağlık Bakanlığından yapılan aramaların 112 acil gibi ücretsiz olmasını talep ediyor.

‘Devlet sırtımızdan geçinmeyi bıraksın’
Rahatsızlığından dolayı sık sık tedavi olmak için randevu aldığını söyleyen İstanbul’dan İhsan Kızılkaya:
“Ben rahatsızlığımdan dolayı sık sık hastaneye gitmek zorundayım. Sigortalıyım muayene katkı payı, ilaç yüzdelikleri bir yana bir de randevu parası alınıyor artık. Sağlık alanında devrim yaptıklarını söyleyen Sağlık Bakanlığı bizim üç kuruşumuza mı göz dikti. Randevu için her 182’yi aramamda 4 TL arama bedeli ödüyoruz. Eğer telefonda çok daha uzun bekletilirseniz daha fazla ödüyorsunuz. Eskiden zordu kuyruk beklemek bu sistem iyi oldu ama yine parası olana kolaylık sağlanıyor. Aldığımız üç kuruş emekli parasını da devlet bizden geri alıyor. Söyleyin şimdi aldığım üç kuruşluk emekli maaşımı ilaca mı vereyim, hastane katkı payına mı vereyim, randevu almak için mi vereyim, yoksa evimin ihtiyacını mı alayım. Devletimiz artık sırtımızdan geçinmeyi bıraksın. Biraz da bize destek olsun”

Telefonunda bakiyesi olmayan ne yapacak?
Kocaeli’nden Muhittin Çelik de bu uygulamadan oldukça muzdarip. Çelik, şöyle konuştu:
“Eşim ve çocuğum sık sık hastaneye gidiyor. Cep telefonumuzla randevu alıyoruz. Bu sistem çok güzel. Fakat her randevu almak için aradığımızda mutlaka bir süre hatta bekliyoruz. Beklemeyle birlikte her aramamda en az 4 TL bakiyemden kesiliyor. İlaç parası, muayene katkısı derken şimdide randevu aramalarına para ödüyoruz. Bu durumdan şikâyetçiyim aramaların ücretsiz olmasını istiyorum. Devlet bize kolaylık sağlaması gerekirken hep engel koyuyor. Telefonunda bakiyesi olmayan vatandaş ne yapsın hastaneye gidemesin mi. Bu hizmetten mahrum mu kalsın”.

‘Cebimizi yakıyor’
Bu ücretlendirme ceplerimizi yakıyor diyen Şanlıurfa’dan Ayşe Güneş:
“Görünürde pek fazla görünmüyor. Ama birkaç defa randevu aldığınızda cebinizi yakmaya başlıyor. Bu telefondan randevu sistemine çok sevindik fakat ücretlendirmesini fark edince sevincimiz adeta kursağımızda kaldı. Yapılan bu ücretlendirmeyi bir vatandaş ve beş çocuk annesi olarak hiç doğru bulmuyorum.”

‘112 gibi ücretsiz olsun’
Yetkililerden MHRS’nin de 112 acil gibi ücretsiz olmasını talep eden Gaziantep’ten Gülten Ceyhan ise şöyle dedi:
“Benim kızım rahatsız. Ondan dolayı hastaneye sık sık gitmek zorundayız. Her gittiğimizde muayene katkı parasını ve ilaçların yüzdesini ödüyoruz. Telefonla randevu sistemi ortaya çıktı ve artık oraya da her aramamızda aylık neredeyse 40 TL ücret ödüyoruz. Eşim asgari ücretle çalışıyor. Aldığımız üç kuruşluk parayla kirayı mı versin, çocuklarımızın okul masraflarını mı yoksa devletin bize yüklediği bedelleri mi ödesin. Yetkililerden bu aramaların 112 acil gibi ücretsiz hale getirmelerini istiyoruz”.

Vatandaşın canını yakmaktan vazgeçilmelidir
Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci:
“Eğer vatandaşın rahatını düşünerek randevu sistemini kurduysan ücretsiz olmalıdır. Bazı kurum yada kişilere rant sağlamak için bu tür faaliyetlere girilmemelidir. Hastane katkı payı, ilaç katkı payı, özel hastane katkı payı, üniversite hastanesi katkı payı derken vatandaşın canını yakıyorlar. Her aşamada katkı payı adı altında para ödemek zorunda kalan vatandaşlar isyan etmekte haklıdırlar. Vatandaşların canını yakmaktan vazgeçelim ve 112 acil servis gibi, 155 polis imdat gibi bunu da ücretsiz hale getirilmesi gerekir”.

‘Sağlık rant kapısı olmaktan çıkarılmalıdır’
Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası (DEV SAĞLIK-İŞ) Eğitim Daire Başkanı Salih Öz:
“Sağlık hizmetleri kar elde etmeyi gözetmeksizin hizmete sunulmalıdır. Eğer sağlıktan kar elde etmeye çalıştığınız zaman insan sağlığını değersizleştirirsiniz. Vatandaşımızın ekonomik durumu ortada buna rağmen çeşitli katkı payları ödettirerek can yakmanın bir anlamı yok. Hastane randevu sistemi faaliyete geçtiği zaman vatandaşın işi kolaylaştı diye vatandaşlar çok sevindi fakat onu da bir gelir kapısına çevirince vatandaşın bu duruma isyan etmesi çok normal. Sağlık gibi çok önemli bir konuda para gözetilmemeli vatandaş ücretsiz faydalanmalıdır. Sağlık rant kapısı olmaktan çıkarılmalıdır”.

Bakanlık doğruladı
Konuya ilişkin Hekimedya’nın sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanlığı yetkilileri de bu ücretlendirmeyi doğruladı. Yetkililer tarafından yapılan açıklamada 11 MHRS hizmeti internet ve telefon üzerinden olmak üzere iki şekilde hizmet sunulduğunu, internet üzerinden alınan hizmetin ücretsiz olduğunu söyledi.

Bakanlık yetkilileri, 182’yi telefonla arayarak alınan randevu hizmetinin ücretlendirilmesinin, telekomünikasyon şirketinin tarifesi olduğunu ileri sürdü.

Kaynak: Hekimedya

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur