4+4+4’e karşı 7 Ekim’de Sıhhiye’ye

Seyranbağları halkı 4+4+4’e meydan okumak ve 7 Ekim’de Sıhhiye’de olacağını haykırmak için bir araya geldi

14 Eylül günü Ankara Halkevleri Eğitim Hakkı Meclisi’nin çağrısıyla bir araya gelen Seyranbağları halkı, 4+4+4’e karşı bir kez daha Özgürlük Parkı’nda buluştu. Halkevleri, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Ankara Şubesi, Alevi Kültür Derneği Çankaya Şubesi, CHP, EMEP ve TKP tarafından düzenlenen etkinlik, saat 17.30’da Zafertepe Muhtarlığı önünde buluşulmasıyla başladı.

Muhtarlık önünden Özgürlük Parkı’na yapılan yürüyüşte 4+4+4’e karşı yürütülen mücadelenin sürdürüleceği ifade edilirken Seyranbağları halkı da 7 Ekim’deki Büyük Alevi Mitingi’ne, AKP karanlığına meydan okumaya çağrıldı.

‘7 Ekim’de Sıhhiye’de meydan okuyacağız’
Özgürlük Parkı’na gelinmesinin ardından etkinlik programı başladı. İlk konuşmayı yapan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kemal Bülbül, AKP’nin gerici, ırkçı, asimile edici 4+4+4 eğitim sistemine topyekun karşı olma çağrısı yaptı. AKP’nin açılımlarının ölüm, katliam, asimilasyon ve kan ile sonuçlandığına dikkat çeken Bülbül, 7 Ekim’de “Gelin canlar cem olalım” çağrısıyla yapılan mitinge herkesi davet etti. Bülbül, Hacı Bektaş’a atıfta bulunarak “Şehr-i Ankara’da ol sahip Tayyip, tacı da tahtı ile yıkılmalıdır” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Bülbül’ün ardından CHP Ankara Milletvekili Levent Gök söz aldı. Etkinliğin, bir araya gelmenin önemini ortaya çıkardığını söyleyen Gök, demokrasi, insan hakları, özgürlük ve emeğin hakkı için mücadele etme ve 7 Ekim’de buluşma çağrısında bulundu.

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Engin Gündük de dini siyasete ve ticarete alet edenlere “Artık yeter” deme zamanı geldiğini belirtti. Gündük, 7 Ekim’deki mitingde Sünni yurttaşların da alanda olmasını ve kardeşliği AKP’ye meydan okuyarak kurması gerektiğini ifade etti.

‘Eğitim Hakkı Meclisleri’nde buluşalım’
7 Ekim çağrılarının yapılmasının ardından kurumlar adına ortak basın açıklamasını okumak üzere Halkevleri Eğitim Hakkı Meclisi’nden Hamide Yiğit kürsüye geldi. 4+4+4 eğitim sisteminin içeriğinden ve okulların açılmasıyla birlikte ortaya çıkan sorunlardan söz eden Yiğit, herkesi bu gerici, ırkçı, cinsiyetçi sisteme karşı mücadeleye çağırdı.

Velilerin, öğrencilerin ve öğretmenlerin ülkenin dört bir yanında ayağa kalktığını dile getiren Yiğit, “Mücadele edenler kazanıyor, mücadele eden okulunu geri alıyor. Biz kazandıkça, onlar saldırıyor. Öğretmenlere bu nedenle gaz sıkıyorlar. Gelin, Eğitim Hakkı Meclisleri’nde birleşelim. 4+4+4’ü sokakta dört parçaya ayıralım” dedi.

Konuşmaların ardınan Oğuz Boran sevilen şarkıları ve türküleri ile Seyranbağları halkını coşturdu.

Sendika.Org/ Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur