THY işçileri işe alınmıyor

Yüksek Hakem Kurulu’nun THY işçileri için yapması beklenen toplantı gerçekleşti. İşten atılan 305 THY işçisi işe geri alınmadı

Yüksek Hakem Kurulu (YHK), Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı’nın (THY A.O.) 23. Dönem Toplu İş Sözleşmesi için bugün bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya işçileri temsilen Türk-İş katıldı. Ücret artışlarına dair maddeler ise 2011 yılının ilk 6 ayı için %5, ikinci 6 ay için %5, 2012 yılının ilk altı için %4, ikinci 6 ayı için %3 olarak geçti. İşten çıkarılan işçiler işe geri alınmadığı için sendika muhalefet şerhi koydu.

AKP milletvekillerinin TBMM’ye sunduğu, havacılık işkolunda grev yapmayı yasaklayan torba yasa 3 Haziran 2012 tarihinde yasalaştı. Torba yasanın meclisten geçmesinin ardından grev hakkı elinden alınan Hava-İş Sendikası anlaşmazlığın çözümü için Yüksek Hakem Kurulu’na başvuruda bulundu. Bu başvurunun üzerinden 60 gün geçmeden YHK’nın toplanması gerekiyordu. YHK’nın toplantısı da 2 Ağustos tarihinde yapıldı. Toplantının, 1 Ağustos’ta YHK’ya AKP hükümetini temsilen yedek üye olarak Remzi Fındıklı’nın atanmasından bir gün sonra yapılması dikkatlerden kaçmadı.

Fındıklı ne demişti?
Aynı zamanda Polis Akademisi Başkanı olan Remzi Fındıklı yazdığı ‘Hasılı Kelam Özlü Sözler’ adlı kitabıyla tepkileri üzerine çekmişti. Kitabında yer alan “Fakirlik fikirsizliktir fakirin aklı olsa, fakir olmazdı” gibi sözleri Fındıklı’nın işçi sınıfı düşmanı yüzünü göstermişti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur