Halep’te halk komiteleri kuruluyor

Suriye’de birkaç gün isyancıların eline geçtikten sonra ordunun yeniden denetim kurduğu Hıristiyan mahallelerinde halk, isyancıların ikinci bir girişiminde mahallelerini savunabilmek için halk komiteleri kuruyor

Suriye’de dış destekli silahlı muhalefetle rejim güçleri arasındaki çatışmalar bütün şiddetiyle sürüyor. Emperyalist manipülasyon ve silahlı muhalefetin başını çeken İslamcı grupların sivil halka da yönelen vahşi saldırıları nedeniyle, bazı muhalefet grupları dahil halkın bir bölümü Esad yönetimine daha da yakınlaşmış durumda.

Suriye Ulusal Konseyi dışında ikinci büyük muhalefet grubu olarak bilinen Suriye Ulusal Koordinasyon Komitesi silahların bırakılmasını ve müzakerelere geçilmesini talep ederken, Kadri Cemil ve Ali Haydar liderliğindeki sol partilerin ve aydınların kurduğu Suriye Reform ve Kurtuluş Cephesi ise bir süredir hükümete katılmış durumda.

Halk savunma için silahlanıyor
Ülkenin güneyinde ordunun şiddeti hükümete tepkiyi beslerken, mezhepçi şiddete hedef olan kuzey bölgelerinde Şebbiha milisleri dışındaki sivil kesimler içinde de silahlı savunma refleksleri uç veriyor. Halep’te çatışmaların başladığı günlerde Sünni aşiretler silah alarak hükümetle birlikte hareket etmeye başlamıştı. Son olarak Hıristiyan mahallelerinde silahlı isyancılara karşı halk komiteleri kuruldu.

Suriye’daki kriz karşısında objektif bir yaklaşım benimseyen Lübnanlı Al Akhbar gazetesinin AFP muhabirlerinin anlatımlarıyla desteklediği habere göre, Suriye ordusu bir süredir isyancıların elinde bulunan Halep’in tarihi merkezindeki üç Hıristiyan mahallesinin kontrolünü geri aldı. Perşembe günü isyancılar bu bölgeden püskürtülürken kentin kuzeyinde şiddetli çatışmalar devam etti.

Halepliler isyancıların haftasonu ele geçirdiği mahalleleri ele geçirmek isteyen ordu güçlerinin çok şiddetli çatışmalara girdiklerini aktardı.

Kentin varlıklı işadamlarından birinin eşi Sonya, AFP muhabirine “Hayatımızın en kötü iki gününü geçirdik” dedi.

“Evimiz bir kale gibi, yoksa hepimiz ölmüştük. Evin girişi harap oldu”

İsyancılar Eski Halep’in üç Hıristiyan mahallesini haftasonu ele geçirmişti. İsyancıların ele geçirdiği mahalleler arasında Ermeni Hıristiyanların yaşadığı Süleymaniye de vardı. Bu mahalle eski manastırlara ve Melkit Rum Katolik Kilisesi’ne de ev sahipliği yapıyor.

AFP’ye telefonla konuşan bir mahalleli “Pazartesi ve Salı çatışmalar çok şiddetlendi. Ordu isyancıları püskürtünceye kadar uzun saatler sürdü” dedi ve ekledi; “Çatışmaların bitişinin ardından Telal ve Süleymaniye’de yüzlerce mahalle sakini sokaklara çıkarak kutlama yaptı ve orduya destek gösterileri düzenledi.”

Bir başka mahalleli de AFP muhabirine, mahallelilerin isynacıların bir kez daha gelmesi riskine karşı halk komiteleri kurduğunu söyledi.

Halep’in kalbindeki bu ve benzeri mahalleler, Esad hükümetine desteğin ve isyancılara karşı tepkinin en yoğun olduğu bölgeler.

“Korku her yerde”
Ancak Şam’ın güney bölgelerinde hükümete tepki daha yoğun görünüyor.

Kendisini Samara olarak tanıtan muhalif bir kadın eylemci “Şam’ın bazı bölgeleri Gazze’yi andırıyor. Ordu dışarıda konuşlanmış, büyük kontrol noktaları kuruyor ama iktidar kuramıyor” diyor.

AFP muhabirinin Skype kanalıyla konuştuğu Samara, “Korku her yerde. Çatışmaların yoğunlaştığı bölgelerde insanlar evlerine hapsolmuş durumda” diyor.

Şam’ın güneyinde muhaliflerin güçlü olduğu bölgelerde ise yoğun bombardıman sürüyor ve büyük can kaybı olmasından endişeleniliyor. Kimi Suriyeliler ordu ile isyancılar arasındaki çatışmaları kedi fare oyununa benzetiyor.

Suriyeli muhalifler ölümlerin 25 bini bulduğunu söylerken Birleşmiş Milletler kaynakları ise 18 bin sayısını veriyor.

5deniz.net

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur