Kadınların karşısında AKP’den çıt yok, polis var! – Yenilendi

Halkevci Kadınların AKP İlçe Kadın Kolları ile görüşmek üzere yaptıkları ziyaretler devam ediyor. İstanbul Şişli ve Bakırköy ziyaretlerinde, Halkevci Kadınları AKP’li kadınlar değil polis yığınağı karşıladı. Önceden bildirilerek gidilen görüşmede AKP’li kadınlar Halkevci kadınlar karşısında görüşlerini savunmaktan kaçındı. AKP’lilerin söyleyecek söz bulamamasının yanı sıra polisin telaşı da görülmeye değerdi

Halkevci Kadınların AKP ilçe binalarında yaptıkları görüşmeler devam ediyor. Dün (29 Haziran Cuma) AKP Şişli ilçe binasında AKP’li kadınlar ile görüşmek isteyen Halkevci Kadınlar karşılarında çevik kuvvet polislerini buldu.

Oysa 12 Halkevci Kadınl AKP’ye “çat kapı” gitmemişlerdi. Anlattıklarına göre 25 Haziran Pazartesi gününden itibaren arayıp randevu istemişler ancak “kadın kolları burada yok, ulaşmaya çalışıyoruz, size haber vereceğiz, kadınlar bu hafta burada olmayacak, araziye çıktılar, Ramazan için gıda dağıtıyorlar…” gibi cevaplar almışlardı. Randevu için dört gün bekleyen Halkevci Kadınlar Şişli ilçe binasında çalışan sekreterle en son yaptıkları görüşmede Cuma günü saat 14.00’te ilçe binalarına geleceklerini ve oradaki kadınlarla görüşme yapacaklarını, eğer ‘yetkili’ kimse yoksa bir kadın olarak sekreterle görüşüleceklerini ifade ettiler.

Kadınlar “arazide”, 3 otobüs çevik ve 1 TOMA Görüşmede!
Denildiği gibi, Cuma günü görüşme yapmak için hazırladıkları dosya ve kürtaj hakkı konusunda taleplerin yazdığı bir imza föyü ile AKP’nin Şişli ilçe binasına gidildi. AKP’li kadınlarla görüşmek için AKP ziyareti önceden haber verilmesine rağmen Halkevci Kadınlar karşılarında 3 otobüs dolusu Çevik Kuvveti ve 1 Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı’nı (TOMA) buldular.

Kadınları karşılayan Çevik Kuvvet amiri ilk önce “binada sizle görüşmek istemiyorlar, biz güvenlik için burada önlem aldık” dedi. Halkevci Kadınlar geleceklerini önceden bildirdiklerini, AKP Şişli başkanlığının temsilcisinin ‘buyurun tabi gelin, sizle neden görüşmek istemeyelim’ dediğini söylediler. Çevik Kuvvet amirine, “Siz bizim muhatabımız değilsiniz, eğer görüşmek istemiyorlarsa, bizi yukarıya çıkarmıyorlarsa kendileri gelip nedenleriyle birlikte bunu açıklayacaklar” diyen kadınlar taleplerini ve kürtaj hakkı konusunda düşüncelerini içeren bir dosyayı iletmek istediklerini belirttiler. Bunun üzerine Çevik Kuvvet amiri kadınlara görüşlerini ve dosyayı mail atmalarını, postayla göndermelerini tavsiye etti.

“Yetkim yok, cevap veremem”
Bu yanıtlar üzerine Halkevciler, AKP’lilerin kadınlardan korktuğunu, fikirlerini dinlemek istemediğini bir kez daha gösterdiğini söylediler ve AKP Şişli ilçe binası önünden ayrılmadılar. Uzun süreli bekleyişin ardında ilçe binasından bir kadın aşağı indirildi. İsminin Fatma Aytaç olduğunu söyleyen AKP’li kadın “dosyayı hangi görevle alıyorsunuz?” sorusuna “AKP Şişli Kadın Kollarına dosyayı iletecek temsilci olarak alıyorum” diye yanıt verdi.

Aytaç’a dosyadaki taleplerle ilgili görüşleri sorulduğunda “ben dosyanızı ileteceğim, ilgililer size görüşlerini bildirecektir” diyerek yanıt vermekten kaçındı. Aytaç, Halkevci Kadınların sordukları kürtaj, tecavüz ve GEBLİZ (Gebe Bebek Lohusa İzleme Sistemi) ile ilgili sorulara ise “ben cevap veremem, dosyanızı ileteceğim” diye yanıt verdi. Kadınlar AKP’li kadınlara dosyayı incelemeleri ve görüşme yapmaları için Pazartesi gününe kadar müddet verdiklerini, AKP’li kadınlarla ilçe binalarına gelerek tartışmaya devam edeceklerini söyleyerek bina önünden ayrıldılar.

Kadınlar geliyor, dikkat!
Bina önünden ayrılan kadınlardan bir kısmı daha sonra bankada işleri olduğu için aynı yerden geçerken Çevik Kuvvet polislerinin telaşla yeniden bina kapısı önüne geldikleri ve sonrasında da banka içindeki Halkevci Kadınları izledikleri görüldü.

Bakırköy’de de aynı manzara
Aynı gün yine telefonla randevu isteyerek AKP Bakırköy İlçe binasına giden Halkevci Kadınları burada da Şişli’de olduğu gibi polisler karşıladı. Öncelikle kadınları yoldan çevirmeye çalışan sivil polisleri, çevik kuvvet takip etti.

Uzun süre telefonlar randevu alamayan kadınlar son olarak İlçi Başkan Yardımcısı Cana Kuzu ile görüşebildiler.

Ellerindeki dosyalarla AKP binasının önüne doğru yürürken sivil polisler tarafından yoları kesilen Halkevci Kadınlara “AKP’ye dosya bırakacak kadınlar siz misiniz” diye soruldu. Evet cevabını alan sivil polisler AKP binasında kimsenin olmadığını, Halkevci Kadınlarla görüşemeyeceklerini söylediler. Randevularının olduğunu söyleyen kadınlara sivil polislerden biri ” o zaman biz binaya çıkıp bir bakalım, yönetime iletelim görüşmek isterlerse temsilci gönderirsiniz” dedi.

AKP binasının olduğu sokağın Çevik Kuvvet polisleri tarafından kapatıldığını gören kadınlar buna tepki gösterdiğinde polisler “yanlış anlamayın sizin için değil alt kattaki bankanın soyulacağı ihbarı geldi ondan tedbir aldık” diye cevap verdi. Sonrasında AKP Bakırköy İlçe Başkan Yardımcısı Canan Kuzu ve bir erkek yönetici aşağıya indi. Canan Kuzu binada kimsenin olmadığını, tatilde olduklarını zaten sadece seçim zamanları ilçe binasını açık tuttuklarını, kendisinin de normalde burada olmadığını, yakın bir yerden dönüp geldiğini söyledi.

Kürtajın yasaklanmasının sözkonusu olamayacağını söyleyen Kuzu, GEBLİZ’lerle ilgili olarak fişleme olmadığını, gebe takibinin yapılmasının iyi bir şey olduğunu söyledi ancak hamile kadın evli değilse o zaman ne olacak, kadın cinayetlerinin artmasına neden olmayacak mı sorusuna ise başını öne eğerek sessiz kaldı.

AKP’li yöneticilerden onay var,imza yok
İlçe başkan yardımcısı imza metnini okuduktan sonra imza atamayacağını ancak maddeleri onaylayabileceğini söyledi. Kadınların taleplerinin yazdığı metinden 5. Madde “Hastane çalışanları ve doktorlar cinsiyetçilik eğitimi almalıdır. Cinsellik eğitimi okullarda verilmelidir” ve 3. Maddeyi “Kadınlar ve erkekler doğum kontrolüne ücretsiz ve nitelikli ulaşmalı ve bilgilendirmelidir” onayladığını söyledi. Taleplerde yer alan “Yasada yer alan eş izni kalkmalı, kürtaj kadınların tek başlarına da karar verebilecekleri bir sağlık hizmeti olmalıdır” maddesine kesinlikle katılmadığını
kadınların tek başlarına karar veremeyeceklerini söyledi.

Gökçek’e kesinlikle katılmıyorum
Bunun yanında Melih Gökçek’in “Tecavüze uğrayan kadın çocuğunu öldüreceğine kendini öldürsün” açıklamalarını hatırlatan kadınlar “siz bu söylemi destekliyor musunuz?” dedi. İlçe Başkan Yardımcısı ise “Kesinlikle katılmıyorum, kendi düşüncesidir” açıklamasında bulundu.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur