Kadıköylü veliler okulları için bir araya geliyor

Kadıköy Halil Türkkan İlköğretim Okulu önünde bir araya gelen veliler etüt ve beslenmeli okullarının statüsünün değiştirilmesini protesto ettiler

Halil Türkkan İlköğretim Okulu velileri dün (28 Haziran) günü okul önündeki kurdukları kürsüyle okullarının statüsünün değiştirilmesini protesto etti. Okul önünde kürsü kuran veliler sırayla söz aldı. İlk söz alan bir avukat, yapılan değişikliğin anayasaya ve Milli Eğitim hukukuna aykırı olduğunu, çocukların eğitim hakkının kadınların ise çalışma hakkının engelleneceğini söyledi. Bir veli “anayasaya kadınlara pozitif ayrımcılık ilkesini getirdiler, buna göre dava açılamaz mı?” diye sordu.

Söz alan veliler yapılan eylemlerin yetersiz olduğunu sadece etüt beslenmeli değil tüm okul türlerinden velilerin biraya gelmesi gerektiğini söylediler. Veliler gerekirse Milli Eğitim Bakanlığı’na yürünmeli dedi. Sorun sadece okulların değişmesi değil çocukların geleceği için güven vermeyen 4+4+4 eğitim sisteminin asıl sorun olduğu dile getirildi.

Eylemde, 1 Temmuz Pazar günü saat 17’de Kadıköy Meydanı’nda yapacakları eyleme çağrı yapan veliler “Okuluma dokunma”, “Etütlü okullar kapanmasın”, “Kadınlar çalışsın çocuklar okula gitsin”, “Tayyip okuluma dokunma” sloganlarını attı.

Veliler, diğer etütlü okulların velileriyle biraraya gelme ve her sınıftan temsilci seçme kararı ile eylemlerini sonlandırdı.

İstanbul’da 19 etüt okulunun kapatılmasına karşı veliler biraraya geliyor
Milli Eğitim Bakanlığı’nın 19.06.2012 tarihinde yayınladığı genelgeyle, 19 tane Etüt ve Beslenmeli İlköğretim Okulu’nun, ilkokul ve ortaokul olarak düzenleneceği ve adrese dayalı kayıt sistemine geçileceği bildirildi.

Etüt ve beslenmeli okullar, tam gün olması nedeniyle özellikle çalışan ailelerin tercih ettiği, kurayla öğrenci alan bir okul türü ve yaklaşık 20 bin öğrenci bu okullarda okuyor.

Veliler okullarının statüsünün değişeceğini ve yarım gün eğitim verileceğini haber aldıktan sonra toplantılara ve eylemlere başladılar. Bu şekilde statüsü değişecek Göztepe İlköğretim Okulu velileriyle beraber hareket eden veliler ulaşabildikleri tüm etüt ve beslenmeli okulların toplantılarına gidiyor, eylemler düzenliyorlar.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur