TGS’nin AA için mücadelesi sürüyor

Anadolu Ajansı’nda TGS’nin baskılara dönük mücadelesi sürüyor. AA yönetiminin gazetecileri TGS’den istifaya zorlayan ve yeni kurulan Medya-İş sendikasına üye olunmasını teşvik eden tavrına karşı İpekçi’nin açlık grevi sürüyor. TGS yönetimi de AA işvereni hakkında bir suç duyurusunda bulundu

Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın (TGS), Anadolu Ajansı’nda (AA) örgütlülüğüne dönük yönetim baskısına karşı mücadelesi sürüyor. TGS Genel Başkanı Ercan İpekçi’nin 9 Mart’ta sendikalarına yönelik baskılara son verilmesi talebiyle başlattığı açlık grevi eylemi devam ediyor. Dayanışma eylemleri ve dayanışma ziyaretleri ile İpekçi’nin eylemi güçleniyor.

TGS Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada AA’da yaşan son gelişmeler hakkında bilgi verildi. TGS yönetimi İpekçi’nin açlık grevinin altıncı gününü geniş bir dayanışma ortamında gerçekleştirilen kitlesel basın açıklamasıyla sona erdirdiğini aktardı.

TGS açıklamasında, sendikalarına yönelik hukuk tanımaz tavrın sürdüğünü de belirtti. TGS, AA yönetiminin Ankara’daki Genel Müdürlük binasına noter getirterek Medya İş’e üyelik kaydı yaptırılmasına olanak sağladığını, belirterek bu durumun TCK’nın 118’inci maddesine göre suç olduğunu bu nedenle 14 Mart’ta Ankara Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulduğunu açıkladı.

TGS yönetimi, yeni sendikanın, yönetici ve kurucu üyelerinin TGS üyeliklerinin devam etmesi nedeniyle, yasal statü kazanmasının mümkün olamayacağına dair uyarı yazısının Ankara Valiliğine ve ilgili bakanlıklara iletildiğini belirtti. TGS üyelerine de bir çağrı yaparak 1 ay içerisinde yeniden üye olmaları halinde Toplu İş Sözleşmesinden doğan haklarını yitirmemiş olacaklarını duyurdu.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur