Kadıköy’de meşaleli yürüyüş

Eğitim-Sen İstanbul 2 Nolu Şube’nin çağrısı ile Kadıköy’de bir araya gelen emek ve demokrasi güçleri, TBMM’de görüşülmeye başlanan 4+4+4 yasa teklifini protesto etti

Kadıköy Altıyol’da bir araya gelen emek ve demokrasi güçlerinin yürüyüşüne çok sayıda öğrenci ve veli de katıldı. Kadıköy İskele Meydanı’na yapılan yürüyüşe yaklaşık 500 kişinin katıldı. Yürüyüş boyunca “AKP elini çocuklardan çek”, “Eğitim haktır satılamaz”, “Parasız eğitim, parasız sağlık”, “Parasız, bilimsel, ana dilde eğitim” sloganları atıldı.

Eyleme katılan çocuklar da “Çocuk gelin olmayacağız”, “Çocuk işçi olmayacağız” sloganlarını attılar.

Yürüyüş sırasında Ankara’ya hareket etmek üzere Diyarbakır’da buluşan eğitim emekçilerinin polis tarafından engellendiği haberi geldi. Haber ve İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi, ıslıklarla protesto edildi.

İskele Meydanı’nda yapılan basın açıklamasını okuyan Eğitim-Sen İstanbul 2 Nolu Şube Sekreteri Hamdi Çalık hayata geçirilmeye çalışılan 4+4+4 sisteminin, eğitimde piyasalaştırma ve gericileştirmeyi hızlandıracağı ve yasanın çıkmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

Eylem sonrası İstanbul’daki eğitim emekçileri 28-29 Mart Çarşamba ve Perşembe günü yapacakları eylem için yola çıkacaklarını duyurdular.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur