Derbent halkı yalnız değildir!

13 Mart Salı günü sabah saatlerinde Sarıyer Derbent mahallesi halkının evlerine yapılan saldırılar karşısında Sarıyer Yaşam Platformu 14 Mart Çarşamba günü saat 19.00’da Derbent mahallesi meydanında bir basın açıklaması düzenliyor. Platformun açıklaması şöyle:

Kentsel dönüşüm Sarıyer’de 13 Mart Salı günü Derbent mahallesine yapılan saldırılarla başladı. Derbent halkının evleri bu sabah 05.00 civarında polisler tarafından basıldı. Yıkımlarla ilgili olduğu söylenen ev baskınlarında, Konut Hakkı Koordinasyonu Sözcüsü Köksal Doğan’ın, Derbent Mahalle Derneği Başkanı Rıza Coşkun ve mahalle kooperatifi başkanı Aydemir Görmez’in de aralarında olduğu yaklaşık 20 kişi gözaltına alındı.Kentsel dönüşüm yasasını meclis gündemine getiren AKP hükümeti, daha Marmara Park’ta işlenen taşeron cinayeti unutulmadan, kentsel yağmanın başlıca hedeflerinden biri haline getirdiği Sarıyer’e saldırdı.

Bizler Sarıyer’in yaşam alanlarına, yoksul mahallelerine, ormanına, suyuna sahip çıkan Sarıyer Yaşam Platformu bileşenleri olarak İstanbul’a sahip çıkmak için mücadele eden bütün mahalle derneklerini, kent platformlarını, kentsel dönüşüme karşı halkın yanında yer alan meslek ve bilim insanlarını AKP’nin kentsel yağma politikalarına ve faşist saldırılarına karşı ortak tepkilerimizi dile getirmek için 14 Mart Çarşamba akşamı saat 19.00’da Derbent mahallesi meydanında yapacağımız basın açıklamasına katılmaya davet ediyoruz.

SARIYER YAŞAM PLATFORMU

İletişim için:
Kader Cihan (0 555 961 52 14)

Not: Derbent’e metrodan Darüşşafaka durağında inip Çamlıtepe mahallesi yönüne 10 dakika yürünerek ulaşılabilir.

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur