Bursa’da ‘işçi baharı’ başladı

Bosch işçisinin Bursa’da dün sabah erken saatlerde vardiya çıkışından itibaren estirmeye başladığı işçi baharı rüzgarı, bugün daha da güçlenerek devam ediyor.

Üyelik çalışmaları dün gece geç saatlere kadar devam etti, bugünse (15 Mart Perşembe) sabah erken saatlerde gece vardiyasından çıkan yüzlerce işçi sarı sendikadan ayrılarak Birleşik Metal İş’e üye oldu.

Bosch işçileri işyerinin servis araçlarına binmek yerine yaklaşık bir kilometre yol kat ederek diğer binadaki işçilerle buluşarak Birleşik Metal-İş’in servis araçlarına binerek üyelik işlemlerinin yapıldığı salona geldiler. İşçiler salon girişinde büyük bir coşku ile karşılandı.

Üyelik işlemlerinin gerçekleştirildiği Orhangazi Emek Kültür Merkezi’nde dünden beri son derece coşkulu ve ilginç anlar yaşanıyor. Hem vardiya çıkışlarında topluca salona gelen işçiler hem de Birleşik Metal İş üyesi diğer işyerlerinden gelen işçiler gözyaşları içinde kucaklaşıyor. Meslek lisesi mezunu son derece genç bir işçi bileşiminin olduğu Bosch’tan Birleşik Metal İş’e gelen işçiler arasında üye olan çok sayıda evli çift de var. Üyelik işlemleri sona erip salonda kalan işçiler yeni gelen arkadaşlarını “gel, gel devrim yapıyoruz” diye karşılıyor. Üyelik için gelen kadın işçiler mutlaka salondaki işçiler tarafından alkışlanıyor. Başta Renault olmak üzere Bursa’da kurulu birçok işyerinden Birleşik Metal İş temsilci ve yöneticilerine dünden beri gelen çok sayıdaki telefonda da “bizi de Türk Metal’den kurtarın” mesajları yağıyor.

Bugün itibariyle Bosch işçilerinin çok büyük bir çoğunluğu Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye olmuş durumda ve Türk Metal’in yetkisi sona erdi. Sitesinde Birleşk Metal İş’e geçenlerin sadece çok küçük bir grup olduğu yalanını sürekli tekrarlayan Türk Metal sendikasının bugün Bosch işyeri içindeki BU1 /101-102 bölümlerinde yapmaya çalıştığı toplantılar Bosch işçileri tarafından protesto edildi. Bosch işçisi toplantıları daha ilk dakikalarında topluca protesto edip terk ederek Türk Metal temsilcilerini tek bir işçinin bile olmadığı “Bosch” toplantıları iptal etmek zorunda bıraktı.

Üyelik çalışmaları bugün de diğer vardiyaları kapsayarak devam edecek.

Yetki tespit sürecine kadar sarı sendikal yapılanmanın varlığının Bosch’tan silinmesi ve Bursa sanayinde diğer metal işçilerinin de gerçek sendika ile buluşmalarını sağlamak için üyelik işlemleri sonuna kadar sürdürülecek.

Sarı Türk Metal Bosch işçilerinin başlattığı sürecin Bursa’da yetkili olduğu diğer fabrikalara sıçramasını engellemek için büyük bir çaba içerisine girdi.

Dün Bursa’da örgütlü olduğu işyerlerinden getirdiği üyeleriyle Bosch işçilerine güç gösterisi yapma girişiminden bugün vazgeçti ve Kocaeli’nden getirmiş olduğu üyeleriyle Bursa işçilerinin gerçeklerle yüzleşmesinin önüne geçmeye çalışıyor. Ancak Birleşik Metal-İş üyeleri Bosch işçilerinin disiplinli ve onurlu tavırları Türk Metal’in taşıma gücünü de etkiliyor.

İşçilerin arasındaki desteğini tümüyle kaybeden, en güçlü olduğunu iddia ettiği yere il dışından güç taşıyan ve tek çare olarak ulusal duyguları sömürmeyi gören sarı sendikacılar Birleşik Metal-İş üyelerini akılları sıra zor durumda bırakmak için İstiklal Marşı söylediler ancak Birleşik Metal-İş üyelerinin gür sesi duygu sömürüsünün sona ermesine neden oldu.

Birleşik Metal-İş Sendikası; Bosch işçilerinin başlattığı bu büyük ve onurlu yürüyüşe sendikalı ve sendikasız tüm metal işçilerini davet ediyor:

“Gün, insan onuruna yakışan çalışma ve yaşama koşullarına ulaşabilmek için tüm metal işçilerini gerçek sendika Birleşik Metal İş’in çatısı altında toplanma günüdür. Korku duvarı Bosch işçileri tarafından yıkılmıştır. Esaret zincirlerinden kurtarmak, işbirlikçi sarı sendikayı bitirmek artık tek ve basit bir adımla gerçekleşebilir.
Metal işçileri bu fırsatı kaçırmayın,Birleşik Metal-İş saflarında birleşin!”

Birleşik Metal İş, Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur