Samast’ı aklayanlara suç duyurusu

Samsun Emek ve Demokrasi Güçleri, Samsun’da çıkan Statüko dergisinin, Hrant Dink’in katledilmesini meşru göstermesi ve Ogün Samast’ı kahraman ilan etmesi ile ilgili olarak suç duyurusunda bulundu

Samsun’da yerel bir dergi olarak iki ayda bir çıkan, muhafakar kimliği ve AKP’ye yakınlığı ile bilinen Statüko dergisi, Hrant Dink’in öldürülmesinin müstehak olduğunu yazmış, Ogün Samast’ı kahraman ilan etmiş ve “Hepimiz Hrant’ız Hepimiz Dink’iz” diyen ilerici, devrimci, demokratları “Ermenistan orada arkadaş, orası ulus devleti defolun gidin. Burası Türkiye haddinizi bilin” diyerek tehdit etmişti.

Derginin Genel Yayın Koordinatörü Okan Baş imzasıyla yayımlanan “Beyler ülkücüler size neyledi” başlıklı yazı hakkında suç duyurusunda bulunmak için bir araya gelen Samsun Emek ve Demokrasi Güçleri, adliye önüne yürüdüler. Çiftlik Caddesi Süleymaniye Geçidi önünde başlayıp adliye önünde biten yürüyüşün ardından Samsun Emek ve Demokrasi Güçleri adına Samsun Halkevi Başkanı Ferhat Kaya söz aldı.

Irkçı ve faşizan söylemlerin halkar arasında kin, nefret ve ayrımcılık duygularını kabarttığını, cinayetleri meşrulaştırdığını söyleyen Kaya, faşist söylemlerin karşısında duracaklarını ve faşizmle mücadele edeceklerini belirterek açıklamasına son verdi.

Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan suç duyurusunun ardından Emek ve Demokrasi Güçleri davanın takipçisi olacaklarını söyleyerek basın açıklamasını sonlandırdı.

Sendika.Org/ Samsun

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur