Liseliler konserle, kitaplar Van’la buluştu

Van’a kütüphane kurmak için uzun bir süreden bu yana kampanya örgütleyen liseliler dün Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde düzenledikleri konserde bir araya geldiler. Konser sonunda Van’a götürülmek üzere 3 bin kitap toplandı

Yaklaşık 1,5 aydır Van’a kütüphane kurmak hedefiyle bir kapmanya yürüten Liseli Genç Umut, dün akşam bir dayanışma konseri düzenledi. İstanbul’un karına, yağmuruna, çamuruna ve soğuğuna rağmen farklı okullardan yüzlerce liseli Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde bir araya geldi. Konsere gelen herkes, Van’a gönderilmek üzere onlarca kitabı da yanlarında getirdi ve böylece yaklaşık 3 bin kitap toplandı.

İlk günden bu yana Van depremini gündeminden düşürmeyen ve son sayısında Genç Umut’un etkinliğine de yer veren LeMan dergisi yazarları, BKM Mutfak oyuncularından Emre Canpolat ve Arka Sıradakiler dizisinden Barış Atay da kitaplarıyla birlikte konserde yerini aldı.

‘Okulları AKP’ye zehir edelim’
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde gerçekleştirilen etkinlikte Öğrenci Kolektifleri de liselileri “Liseli kardeşlerimiz üniversitemize hoşgeldiniz” pankartı ile karşıladı. Öğrenci Kolektifleri adına etkinlikte yapılan konuşmada da “Liselerinizden üniversitelere geldiğinizde patronlara, AKP’ye, gericilere, eğitimi satanlara üniversiteyi beraber zehir edelim” denildi.

Liseli Genç Umut adına yapılan konuşmada da paralı eğitime, gericiliğe karşı eşit, parasız, bilimsel eğitim veren demokratik bir lise için mücadele edildiği ifade edildi. Liseliler, okullarını eğitimi satanlara, şifrecilere ve cemaatçilere bırakmayacaklarını da söyledi.

‘Kardeşlik köprüsünü kütüphanemiz kuracak’
Liseli Genç Umut’un saat 15.00’da başlayan etkinliğinde sahneye ilk olarak liseli grubu Karapatlıcan çıktı ve liseliler bir an olsun yerlerinde oturmadı. Karapatlıcan’ın ardından Bandista sahne aldı. Liseliler Bandista’nın şarkılarına coşkuyla eşlik ederken sık sık “İsyan, devrim, özgürlük” sloganları atıldı.

Mavi Göç‘ün sahneye çıkması ile birlikte sahne horonlarla işgal edildi. Etkinlikte sahneye son olarak Onur Akın çıktı. “Biz de gençtik ama bakın şu an bu ülkenin Genç Umut’ları var. Sıra onlarda” diyen Akın daha sonra şarkılarını seslendirdi.

Onur Akın’ın şarkılarıyla son bulan etkinlikten geriye, kitap masasında biriken yaklaşık 3 bin kitap kalmıştı.

Sendika.Org, Gencumut.org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur