DEKAP Solaklı’nın yanında

Solaklı Vadisi’nde yaşanan saldırı Derelerin Kardeşliği Platformu tarafından kınandı

Solaklı Vadisi’nde yapılması planlanan Hidroelektrik Santrali’ne (HES) karşı direnen köylülere yapılan jandarma saldırısı Derelerin Kardeşliği Platformu (DEKAP) tarafından kınandı.


Solaklı’da gözaltına alınanların yüzlerinde ki darp izleri dikkat çekti

Açıklamada; “Solaklı Vadisi’nde yaşananlar, üzüntü verici olmasının yanında endişe vericidir de. Mahkeme süreci devam ederken, enerji şirketinin adeta yangından mal kaçırır gibi 2. kez gece yarısı iş makinelerini vadiye götürmesi diğer vadilerde olduğu gibi tansiyonu yükseltmiştir! HES firmalarının bu tür aymazlıklarını daha öncede Rize’nin Çayeli ilçesine bağlı Senoz Vadisi, İkizdere Vadisi, Loç Vadisi gibi birçok vadide gördük” denildi.

HES projelerini Karadeniz’de adeta birer kanserli tümörlere benzetildiği açıklamada HES projeleri bir an önce durdurularak, ‘Su Kullanım Anlaşmaları’ ve ‘Enerji Üretim Lisansları’ iptal edilmesi talep edildi.

Açıklamaya şu şekilde sona erdi; Anayasal hak ve ödevlerimizin sorumluluğu ile yürütmüş olduğumuz yasal, demokratik ve hukuksal mücadelelerde alınmış olan yargı kararları, bilimsel raporlar ve yaşanan gerçekler; akıl, mantık, bilim ve hukukun üstünlüğü ışığında; Yargı kararlarında yasa ve yönetmeliklere, uluslararası anlaşmalara, hukuka açıkça aykırı olduğu, doğal yaşam alanlarına geri dönüşümsüz zararlar verdiği, kamu yararından yoksun, gelişigüzel planlanan, bilimsel dayanaklardan yoksun olduğu vurgulanan ülke genelindeki bütün HES projelerinden derhal vazgeçilmelidir!

Açıklamanın tam metni için tıklayınız

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur