Baba ölmedi, Savranoğlu direnişinde

114 gün görmediği babasının öldüğünü düşündü ve yaptığı resimde babasını ölü olarak gösterdi. Oysa Deri-İş üyesi baba, 3 Ağustos’tan bu yana işine geri dönmek için Savranoğlu Deri önünde direnişteydi

İzmir Menemen’deki Savranoğlu Deri işçileri, Deri-İş’e üye oldukları için işten çıkarıldı. 3 Ağustos’ta fabrika önüne çadır kuran işçiler direnişe geçti. Dört ay boyunca patronun çeşitli yollara başvurarak işçileri direnişten vazgeçirmeye çalışması da işe yaramadı. Patron, son çare olarak fabrikanın adını değiştirse de direniş çadırı fabrika önünde işçileri ağırlamaya devam ediyor.

Halkevleri’nin dünkü ziyareti sırasında Sendika.Org’a konuşan işçiler, özellikle çocukların çok etkilendiğini belirtti.

İşçiler, çocuklarının psikolojisinin bozulduğunu, hatta ilkokul öğrencisi bir çocuğun depresyona girdiğini ve ilaç kullanmaya başladığını da söyledi. İşçilerden biri, anaokuluna giden çocuğunun yaptığı resmi gösterdi. Resimde bir binanın bahçesinde yerde yatan bir adam göze çarpıyor. Yerde yatan adam, çocuğun babası. Babasını uzun süre göremeyen çocuk, babasının öldüğünü düşünerek böyle bir resim yapmış.

İşçilerin çocuklarının psikolojisini bozacak kadar uzayan direniş, Savranoğlu patronunu da değişik hamleler yapmaya zorluyor. Patronun, fabrikanın adını değiştirdiğini belirten işçiler “Yılların Savranoğlu’su 2 gün içinde Rodeo olmuş” diyor ve işverenin bu tutumunun iyi niyetli olmadığını söylüyor.

Sendika.Org’a konuşan Deri-İş üyesi işçiler, fabrikanın çevreyi kirlettiğini ve durumu ilgili mercilere bildirmelerine rağmen hiçbir adım atılmadığını ifade etti.

Fabrikanın önündeki açık çukurlarda bulunan atıkların, bölge insanının tarlasını sulamak için kullandığı dereye atıldığını ve bu atıkların yeraltı sularına da karıştığını belirten işçiler bu konuda İZSU tarafından hazırlanmış bir rapor olmasına rağmen şimdiye kadar hiçbir şey yapılmadığını belirtti.


Fabrika muhasebe müdürünün aynı zamanda Menemen Belediyesi’nin CHP’li encümen üyesi olduğunu söyleyen işçiler, Menemen Belediyesi’ne büyük iş düştüğünün altını çizdi. İşçiler, hem çevre sorunu hem de kendi durumlarının bir an önce çözüme kavuşturulmasını istiyor.

İşçiler umutlu olduklarını ve kazanacaklarına inandıklarını belirtiyor.

Sendika.Org / İzmir

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur