NKP uyardı: Akkuyu deprem bölgesi!

Nükleer Karşıtı Platform yaptığı basın açıklaması ile Akkuyu ve çevresinin hareketli bir deprem bölgesi olduğu uyarısında bulundu ve AKP’ye “Burada nükleer santral kurma projesinden vazgeçin” dedi


NKP sözcüsü Sebahat Aslan: “AKP politikaları enkaz altında kaldı”

Mersin Nükleer Karşıtı Platform (NKP), Van depreminin ardından tehlikenin bir kez daha gündeme geldiğini söyleyerek Akkuyu’da nükleer santral yapılması projesinden vazgeçilmesi çağrısında bulundu. Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen basın toplantısında açıklamayı NKP sözcüsü Sabahat Aslan yaptı.

AKP politikalarının Van’daki depremle bir kez daha enkaz altında kaldığını söyleyen Aslan, hükümetin yetersizlikleri ve rant politikalarının depremi afete dönüştürdüğünü ifade etti. Aslan, 1999 depreminden ders çıkarılmadığını sözlerine ekledi.

Nükleer endüstri çöktü
Deprem kuşağındaki bir ülkede nükleer santralin tehlike kaynağı olacağını vurgulayan Aslan, Çernobil ve Fukushima nükleer felaketlerini hatırlattı. Fransa’daki nükleer tesiste de bir patlama meydana geldiğini söyleyen Aslan, Siemens’in bundan sonra nükleer santral kurmayacağını açıklaması ve Akkuyu’ya santral kurmak isteyen Rosatom şirketinden ortaklığını ayırdığını açıklaması nükleer endüstrinin çöküşü olduğunu dile getirdi.

Aslan, AKP’nin tüm bu olumsuzlukları görmezden geldiğini söyleyerek “Akkuyu’da kurulacak bir nükleer santral Türkiye’ye ve dünyaya büyük bir felaket getirmeden buj projeden vazgeçin” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur