‘Kürecik’te füze kalkanına hayır!’

Ortadoğu gezisi ve sahte İsrail çıkışlarıyla sümen altı edilmeye çalışılan füze kalkanı projesine tepkiler sürüyor. Daha önce Malatya’nın Akçadağ ilçesine bağlı Kürecik beldesinde kurulması için NATO’yla el sıkışılan projenin durdurulması için bugün (25 Eylül) İstanbul Taksim Meydanı’nda bir eylem yapıldı

Kürecik’te Füze Kalkanına Hayır İnisiyatifi’nin çağrıcılığında bir araya gelen Kürecikliler ve antiemperyalistler Taksim Meydanı’ndan Galatasaray Meydanı’na kadar yürüdü. Eylemde AKP’nin ikiyüzlü ve halk düşmanı politikaları teşhir edildi.

Eylem Taksim tramvay durağında yapılan basın açıklamasıyla başladı. Kürecik’te Füze Kalkanına Hayır İnisiyatifi adına basın açıklamasını okuyan İbrahim Duman, Kürecik’in 1960’lı yıllarda da NATO’nun radar üssü olarak kullanıldığını hatırlatarak, bugün de AKP hükümetinin aynı emperyalist senaryoya hizmet ettiğini ifade etti.

“Kalkan İsrail’i koruyacak”
Kürecik halkının o günlerde radar üssüne karşı verdiği mücadeleyi bugün de sürdüreceğini belirten Duman, kurulacak olan radar üssün doğrudan İsrail’i koruyacağını dile getirdi. ABD ve NATO’ya bu denli bağımlı olan hükümetin İsrail’e kafa tutuyormuş gibi görünerek halkları kandırmaya çalıştığını söyledi.

Füze kalkanının “ulusal çıkarlar” yalanıyla aklanmaya çalışıldığını belirten Duman, bu çıkarların halkların çıkarları olmadığını ve halkların savaşı ve savaş aletlerini topraklarına yerleştirmeye çalışanlara karşı inatla barışı savunmakta olduğunu dile getirdi.

“Ortadoğu halkları kardeştir”
Füze kalkanının İsrail’i korumak amaçlı kurulduğunu vurgulayan Duman, Türkiye halklarının ABD’nin halk düşmanı politikalarına alet edilmeye çalışıldığını da sözlerine ekledi.

Basın açıklamasının ardından kitle Galatasaray Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.

“Füze kalkanına hayır” ve “Kürecik’te füze kalkanı istemiyoruz” yazılı pankartların arkasında yürüyen yüzlerce kişi sık sık “Kalkan kurma boşuna yıkacağız başına”, “İsrail’e kalkan olmayacağız”, “Katil ABD, işbirlikçi AKP”, “Katil ABD Ortadoğu’dan defol”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Bijî bratiya gelan”, “Malatya kayısı bahçesi kalsın”, “Kürecik’te kalkan istemiyoruz” sloganlarını haykırdı.

Yürüyüş boyunca sık sık Ortadoğu halklarının kardeş olduğu vurgusu yapıldı.

Eyleme Halkevleri, Ezilenlerin Sosyalist Partisi, Emekçi Hareket Partisi, Türkiye Komünist Partisi ve 78’liler Girişimi de destek verdi.

Eylem Galatasaray Meydanı’na gelindiğinde 2 Ekim’de Kürecik’te yapılacak olan füze kalkanı karşıtı mitinge çağrı yapılmasıyla sona erdi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur