Eskişehir’den füze kalkanına tepki

Eskişehir Halkevleri, “Emperyalistlere füze, İsrail’e kalkan olmayacağız” dedi

Türkiye ile NATO arasında imzalanan ve Malatya’da kurulması planlanan füze kalkanı projesi dün (25 Eylül Pazar) Eskişehir’de protesto edildi. Eylem İl Sağlık Müdürlüğü önünden bir yürüyüşle başladı. Eskişehir Halkevleri tarafından düzenlenen yürüyüş, Adalar Mevkii Porsuk Bulvarı’nda son buldu. “İsrail’e kalkan olan Filistin’e dost olamaz!” yazılı bir pankart taşıyan Halkevleri üyeleri sık sık “İsrail’e kalkan olmayacağız”, “Katil İsrail işbirlikçi AKP”, “İsrail’e kalkan Filistin’e düşman olmayacağız” sloganlarını attı.

Adalar Mevkii’ne gelindiğinde Eskişehir Halkevi Şube Başkanı Şahabettin Arpacı öncelikle Ankara Kızılay’da meydana gelen olayda 3 kişinin, Siirt’te ise 4 kadının hayatını kaybetmesinden dolayı üzüntü duyduklarını söyleyerek durumu kınadı. Nereden, kimden gelirse gelsin sivil halka yönelik bir saldırı olduğunu ve masum insanların hayatını kaybettiğini belirten Arpacı, savaşı lanetledi. Halkların kardeşliği vurgusu yapılarak “Yaşasın halkların kardeşliği” ve “Savaşa hayır barış hemen şimdi” sloganları atıldı.

Arpacı konuşmasının ardından basın açıklamasını okudu. AKP’nin emperyalizmle işbirliğinde sıfır sorun yaşadığını kaydeden Arpacı, “Türkiye, İsrail için kalkan oluyor; halk hedef haline geliyor” dedi.

‘Füze kalkanı kime yarar, kime zarar?’
Arpacı, İran’ı hedef alan, İsrail’i koruyan, Türkiye’yi çatışmaya hedef haline getiren füze kalkanına ilişkin kararın ABD tarafından alındığını belirterek füze kalkanının halka zararlı ama AKP’ye ve emperyalistlere yararlı olduğunu söyledi.

Arpacı, taleplerini sıraladı:

* Füze kalkanı anlaşması derhal iptal edilmelidir.
* Kürt sorununda savaştan başka bir seçenek bırakmayan askeri ve siyasi operasyonlar durdurulmalıdır!
* Emperyalizmin halklara karşı savaşında tüm işbirliği biçimleri derhal son bulmalıdır.
* Irak ve Libya işgallerine tahsis edilen askeri üsler kapatılmalı, NATO ile ilişkiler kesilmelidir.
* AKP iktidarı, bölge halklarına yönelik emperyalist müdahalelere çanak tutan; halk isyanlarına emperyalizm lehine müdahale eden tutumuna derhal son vermelidir.
* İsrail devletiyle tüm askeri, ticari, diplomatik, akademik, kültürel ilişkilere son verilmelidir”

Açıklamanın ardından Eskişehir Halkevi üyesi Öztekin Kıpçak söz alarak savaşın faturasının halka kesileceğini ifade etti. Savunmaya ayrılan bütçenin arttırılmasıyla halkın daha da dara düşeceğini söyleyen Kıpçak, halkın insanca yaşam hakkı olduğunu savundu. Kıpçak’ın sözlerinin ardından “Savaşa değil eğitime bütçe” sloganı atıldı.

Sendika.Org / Eskişehir

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur