Toplu mezar “Usulüne Uygun” açılacak

Kardeşi Ali Yıldız’ın mezarını almak için 62 gündür açlık grevinde olan Hüsnü Yıldız’a cevap geldi; mezar cuma günü açılıyor. Avukat Tanay, “İlk defa usulüne uygun bir mezar açılacak” dedi.

Tunceli Çemişgezek’te Ali Yıldız’ın da olduğu toplam 19 kişilik toplu mezar cuma günü (12 Ağustos) açılıyor.

Kardeşi Ali Yıldız’ın cenazesini almak için 62 gündür açlık grevinde olan Hüsnü Yıldız’ın talebi gerçekleşiyor.

Bianet’e konuşan Avukat Taylan Tanay, Malatya Özel yetkili Savcılığı’nın kararıyla mezarın cuma günü açılacağını belirtti.

Tanay, bu kararın iki açıdan sevindirici olduğunu söyledi; birincisi uzun zamandır açılmayan toplu mezarların tekrar açılmaya başlanması, ikincisi ise mezarların usulüne uygun açılma ihtimalinin olması.

Toplu mezarların daha önce iş makineleri ile açıldığını hatırlatan Tanay, mezarların Minnesota Protokolü’ne uygun bir şekilde açılmasının tüm insan hakları örgütlerinin ortak talebi olduğunu belirtti.

“İlk defa usulüne uygun mezar açılacak”
Tanay, mezarın iki günde ve Adli Hekim ve otopsi uzmanı eşliğinde açılacağının belirtti.

“Daha önce bu tip bir mezarı iş makineleri ile bir satte açarlardı; iki gün süre biçmeleri ve uzmanların olması mezarın usulüne uygun açılma ihtimli olduğunu gösteriyor. Eğer bu gerçekleşirse Türkiye’de ilk defa usulüne uygun bir mezar açılmış olacak.

Ama biz de sendika, Türk Tabipler Birliği, baro başkanları ve Adli Hekim’le birlikte orada olacak ve denetleme yapacağız.”

3 Şubat’ta bulunan toplu mezarda, DHKP-C ve PKK’li kimi kaynaklara göre 19 kimi kaynaklara göre 24 gerillanın olduğu söyleniyor.

Hüsnü Yıldız, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in Tunceli ziyaretinde kendisine talebini iletmişti. Şahin de konuyla ilgileneceğini belirtmişti. Daha önce de Hüseyin Aygün konuyla ilgili Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile görüşmüştü.

TAYAD üyeleri Tunceli ve İstanbul’da mezarın açılması için üçer günlük açlık grevi yapmıştı.

Kaynak: Bianet

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur