Gerze’de santrale karşı 24 saat nöbet!

Gerzeliler termik santrale karşı ayakta. “Şirketi köye sokmayacağız” diyen köylüler bir haftadır köy girişinde nöbet tutuyor

Sinop’un Gerze İlçesi Yaykıl Köyü’nde kurulmak istenen termik santrala karşı köylülerin çadırlar kurarak başlattığı nöbeti sürüyor. Anadolu Grubu yetkililerinin etüt çalışması için köye geleceklerini duyan köylülerin eylemi bir haftadır devam ediyor.

Sinop’un Gerze İlçesi’nde kurulmak istenen termik santrale karşı köylüler bir haftadır nöbet tutuyor. Şirket yetkililerinin etüt çalışması için köye geleceklerini duyan köylüler “Doğa katillerini köyümüze sokmayacağız” diyor.

Geçtiğimiz Mart ayında köylüler tarafından kovulan Anadolu Grubu yetkililerinin etüt çalışması için köye geleceğini haber alan Gerzeliler nöbet çadırı kurup köylerinde termikçilere geçit vermeyeceklerini ifade ederek topraklarını savunmak için termik santrali yaptırmayacaklarına olan kararlılıklarını bir kez daha ortaya koydu.

Mücadelelerin bir yaşam savaşı olduğunu belirten köylüler, termik santralinin yapılması halinde doğup büyüdükleri köylerinden büyük şehirlere sürgün edileceklerini ve bu nedenle termik santral inşaatını her türden baskı ve yıldırma çabasına karşın durduracaklarını ifade etti.

Şirket köye ayak basmayacak”
Geçtiğimiz sene Anadolu Grubu’nun Gerze Kapalı Spor Salonunda düzenlediği Halk Katılım Toplantısının basılarak engellenmesi, geçtiğimiz Mart ayında şirket çalışanlarının kovulması, şirketin taşeron kamyonlarının getirdiği malzemelerin tahrip edilmesi Gerzelilerin kararlılığını ortaya koyarken, köylüler her an köye gelecek olan termikçiler için tetikte bekliyor. Santralin yapılacağı alandan geçen arabaları kontrol eden köylüler, özellikle İstanbul ve Ankara plakalı araçlara karşı temkinli davranıyor.

Direnişçiler destek bekliyor
Her akşam nöbet çadırı önünde köylülerin de katılımıyla etkinlikler ve eğlenceler düzenleniyor. Köylüler termik santral etüt çalışmasını için gelenleri Yaykıl’a sokmamak için bir haftadır sürdükleri direnişlerine destek çağrısında bulundu. Köy içinde ve Gerze ile acil telefon ağları oluşturan direnişçiler, termikçiler köye giriş yaptıklarında onları püskürtmek için organize olmuş görünüyor.

Kaynak: ETHA

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur