Vadi halkı barınma hakkına sahip çıktı

Dikmen Vadisi Kentsel Dönüşüm Projesi’ne göre 4. ve 5. etaplarda yıkım yapmak için sabah saatlerinde vadiyi kuşatan yıkım ekipleri ve polis Dikmen Vadisi Halkı tarafından geri püskürtüldü. Çatışmanın ardından akşam saatlerinde yürüyüşe geçen vadi halkı yıkım projesine karşı tepkisini dile getirmek üzere bir basın açıklaması gerçekleştirdi


Dikmen Vadisi insan08


Tayyip Erdoğan ve Melih Gökçek’in kentsel dönüşüm projeleriyle ilgili sözlerinin ardından sabah saatlerinde vadiyi kuşatan polis yıkım ekipleriyle birlikte saldırıya geçti.

Yaklaşık bir saat süren çatışmanın ardından polisi püskürten Dikmen Vadisi Halkı dün (30 Haziran) akşam saatlerinde Dikmen Vadisi Barınma Hakkı Bürosu’ndan yürüyüşe geçerek yıkım projesine karşı tepkisini dile getirdi. İlker Mahallesi 1. Cadde’ye yürüyen Vadililer muhtarlık binası önünde caddeyi trafiğe kapattı. Yürüyüş boyunca “Alınterimizle kurduk rantçılara teslim etmeyeceğiz” pankartını ellerinde taşıyan Vadi halkı, “Vadi Melih’e mezar olacak”, “Evimizi yıkanı biz de yıkarız”, “Vadi burada rantçılar nerede” sloganları eşliğinde barınma hakkına sahip çıkacağını bir kez daha dile getirdiler.

İlker Muhtarlığı önünde toplanıldıktan sonra, ilk olarak vadi halkı adına Tarık Çalışkan bir açıklama yaptı. Çalışkan, vadi halkının kefenleri giydiğini, tabutlarını hazırladığını ölümüne barınma hakklarını savunacaklarını söyledi.

“Barınma hakkı mücadelesinde Dikmen Vadisi halkının yanındayız”
Kendilerine destek veren tüm dost kurumlara teşekkür eden Çalışkan’dan sonra söz alan, KESK dönem sözcüsü Mevlüt Çakmak da bir konuşma yaptı. Dün (30 Haziran) sabah saatlerinde gerek emniyet gerek Melih Gökçek gerekse onun iktidarı tarafından farklı bir taktik izlenerek vadiye girildiğini fakat direnen Dikmen Vadisi Halkı’nın bu saldırıyı geri püskürttüğünü belirten Çakmak, KESK olarak barınma hakkı mücadelesinde dikmen vadisi halkının yanında olacaklarını söyledi.

“Başbakan, Ankara için açıkladığı çılgın projesinde beş yüz bin konut vererek kimseyi evsiz bırakmayacağını söylerken sözlerinde ne kadar samimiyetsiz olduğunu sabahın erken saatlerinde evlerimize saldırarak göstermiştir” diyen Vadililer, onurlu mücadelelerine onurlu şekilde devam edeceklerini ifade ederek eylemlerini bitirdiler.

Video için tıklayın

Sendika.Org / Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur