Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na açık mektup -Sendika.Org

Siber saldırıların ardından Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı da harekete geçti. Ancak saldırıları engellemek için değil, saldırıya uğrayan internet sitelerine “ayar vermek” için. İnternet üzerinden kurduğu ihbar hattı ile internet sitelerine yönelik “uyarı” mesajları yollayan TİB, kimliği belirsiz muhbirlerin gerekçesi belirsiz şikayetleri ile sitelerin “özdenetim” adı altında otosansüre gitmesini istiyor. Sendika.Org’a gelen “uyarı” mailinde biri daha önceden yayından kaldırıldığı için ilgili linkinde boş sayfa çıkan bir içerik, diğeri bir çeviri yazıda yer alan harita, bir diğeri de alıntı olmak üzere üç içeriğin “gözden geçirilmesi” isteniyor. Seçimin hemen ertesinde ANF’nin yayınını akla mantığa sığmaz bir şekilde “pornografik içerik” bahanesiyle erişime kapatan uygulamalar göz önünde bulundurulduğunda bu uyarıların açık birer tehdit olduğu anlaşılıyor. Bu “uyarı”ların Sendika.Org, ANF, Bianet, birgun.net ve sol.org.tr gibi ilerici toplumsal muhalefetin en etkili iletişim kanalları üzerinde yoğunlaşan siber saldırıların ardından gelmiş olması da, konunun internet yayıncılığı ile sınırlı olmayan ve toplumsal muhalefeti, halkın iletişim hakkını ve düşünce özgürlüğünü hedef alan bir siyasi baskı operasyonunun parçası olduğunu gösteriyor. Bu nedenle konu ile ilgili olarak TİB’e yazdığımız yanıtı okurlarımızla paylaşmayı bir zorunluluk olarak görüyoruz

“Sayın TİB Yetkilisi,

Sitemiz Sendika.Org’da yayımlanmış iki yazı ve çeviri yazı içinde kullanılmış bir resim ile ilgili uyarı mailinizi aldık. Söz konusu mailinizde, “04/05/2007 tarihli ve 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun ve ilgili mevzuatı çerçevesinde oluşturulan Bilgi İhbar Merkezi[niz]e şikayette bulunulduğu” belirtiliyor ve söz konusu şikayetin öncelikle tarafımızca değerlendirilmesi gerektiği belirtiliyor.

Ne var ki şikayete konu linkler dışında şikayetin nedeni ile ilgili bir bilgilendirme bulunmuyor. Mailinizde de belirttiğiniz üzere daha ayrıntılı bilgi almak için web sitenizi de ziyaret ettiğimizde, aşağıda belirtilenlere yol açan içerikte yayınlarla ilgili şikayetler aldığınız belirtiliyor.

* İntihara Yönlendirme,
* Çocukların Cinsel İstismarı,
* Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Kullanılmasını Kolaylaştırma,
* Sağlık için Tehlikeli Madde Temini,
* Müstehcenlik,
* Fuhuş,
* Kumar Oynanması için Yer ve İmkân Sağlama,
* Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar,

Ancak belirttiğiniz linklerdeki içerikle bu “suç”lar arasında nasıl bir bağlantı kurulduğu tarafımızca anlaşılamamaktadır.

www.sendika.org/resimler/harita.jpg-2006-11-23.gif linkinde yer alan resim, 23 Kasım 2006 tarihinde çevirisini yayımladığımız, Global Research yazarı Maydi Darius Nazemroaya’nın “Ortadoğu haritasını yeniden çizme planları: Yeni Ortadoğu Projesi” (ilgili link: https://www.sendika.org/yazi.php?yazi_no=8442) yazısındaki bir haritadır. Söz konusu çeviri yazıda bu haritanın Türkiye’nin de üyesi bulunduğu NATO karargahları dahil olmak üzere, emperyalist kurum ve merkezlerde dolaşım halindeki bir paylaşım projesinin ürünü olduğu belirtilmektedir. Bunun sitenizde anılan 8 “suç” kategorisinden hangisi dahilinde değerlendirildiği bizim açımızdan yanıtlanmaya muhtaç bir sorudur. Kaldı ki, eleştirilen bir düşünceyi/durumu anmayı dahi suç haline getiren bu tarz cımbızlamalar, şikayet sahibi “muhbirlerinizin” dahi fikirlerini ifade edebilmelerini imkansız kılmaktadır.

www.sendika.org/yazi.php?yazi_no=19711, linkinde yer alan alıntı yazı ise, ülkenin anaakım medya kuruluşlarının dahi manşetlere taşıdığı Abdullah Öcalan’ın görüşme notlarıdır. Bu notlar içeriğinden bağımsız olarak birer belge niteliğinde kabul edilmektedir ve sitemiz de yaygın bir biçimde alıntılanan, yorumlanan bu belge nitelikli yazıyı okurlarına en nesnel haliyle ve kaynak belirterek sunmuştur.

www.sendika.org/yazi.php?yazi_no=34663 linkinde yer alan yazı ise sizin şikayette bulunduğunuz tarihte zaten kaldırılmış olan bir yazıdır. Sitemiz, okurları ile etkileşim içindedir ve gelen eleştiriler karşısında hukuki gereklere de saygı duymakta, yazı içeriklerinde yayıncılık anlayışı gereği düzeltmeler yapmaktadır.

Ancak ayrıntılı olarak belirttiğimiz üzere, şikâyet konusu olan üç linkteki mevcut (biri zaten yayında olmayan) içeriklerin sitenizde sayılan 8 suçlamayla ne tür bir bağlantısı olduğu açıklamaya muhtaçtır.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, halkın iletişim hakkını, düşünce ve ifade özgürlüğünü güvence altına almak için çalışan bir kurum mudur, yoksa kimliği ve varlığı belirsiz muhbirlerin içeriği belirsiz şikayetlerini bahane ederek iletişim hakkını kısıtlamaya çalışan bir kurum mudur? Emek alanında 10 yılı aşkın süredir yayın yapan ve artık akademide ve anaakım medyada referans kaynaklardan biri haline gelmiş durumda olan Sendika.Org’un, uzun süredir kaynağı belirsiz saldırılara uğrayarak yayını kesintiye uğratılmak istenirken, kurumunuzla ilk ve tek temasının bu vesile ile olması bizi bu soruları sormak mecburiyetinde bırakmaktadır.

Bu konu yalnızca site yöneticilerini değil sitenin okurlarını ve tüm iletişim dünyasını ilgilendirdiği için, konu bütün açıklığıyla kamuoyu ile de paylaşılacaktır.”

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur