Sorgusuz gerekçesiz terör suçlaması

Ankara Adliyesi, bugün tarihi bir orta oyununa sahne oldu. Hopa’da yaşananları ve Metin Lokumcu’nun öldürülmesini protesto eylemine katılanlardan 15 kişi daha tutuklandı. Özel yetkili savcının sorgulaması, suçlamalar ve mahkeme süreci ise AKP iktidarı ile birlikte adalet ve hukuktan artık bahsedilemeyeceğini gözler önüne serdi

15 Haziran sabaha karşı çok sayıda eve yapılan baskınlar sonucunda 15 kişi gözaltına alınmış, gün içerisinde sokaklarda yapılan insan avlarında sayı önce 17’ye, 16 Haziran günü ise 18’e çıkmıştı. 32 kişinin hakkında yakalama kararı çıkartılması nedeniyle Ankara sokaklarında insan avı iki gündür sürmekteydi.

‘Bizi arıyorsanız buradayız!’
18 kişi, 17 Haziran günü öğle saatlerinde Ankara Adliyesi’ne getirildi ve Ankara Özel Yetkili Savcısı’nın karşısına çıkartıldı. Bu esnada Adliye’nin yan kapısında yapılan basın açıklamasında Halkevleri üyesi Doruk Yıldırım ve Özgür Atmaca da haklarında yakalama kararı olduğunu söyleyerek Adliye’ye geldiler. Savcının ‘örgütsel doküman’ yorumunda bulunduğu eğitim hakkı bildirileri ile birlikte birer açıklama yapan Halkevleri üyeleri herhangi bir suç işlemediklerini, halkın hakları mücadelesi verdiklerini, eğer suç ise, suç delilleri ile birlikte geldiklerini ve meydan okuduklarını belirterek Adliye’ye girdiler.

Sorgulamaların ardından Ankara Özel Yetkili Savcısı; terör örgütü yararına faaliyette bulunmak, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet, kamu malına zarar ve polise mukavemet suçlamaları ile 20 sanıktan 17’sini tutuklama talebiyle mahkemeye sevk etti.

Kararı veren, yakalama kararını çıkartan hakim
Savcının 17 kişiyi, 15 Haziran günü 32 kişi hakkında arama ve yakalama kararı çıkaran hakime sevk etmesi ile büyük bir hukuki skandal yaşandı. Usulen arama ve yakalama kararı çıkaran bir hakimin tarafsız bir karar veremeyeceği yönünde itirazda bulunan ve itirazlarını yasalara dayandıran sanık avukatları, “reddi hakimin reddedilmesi” kararı ile karşı kaşıya kaldı. Böylece Ankara Özel Yetkili Savcısı, aynı hakime hem yakalama hem tutuklama kararı çıkartmış oldu.

Sorgusuz gerekçesiz terör suçlaması
Yaklaşık üç saat süren mahkemenin ardından tutuklanması talep edilen 17 kişiden ikisi serbest kalırken, 15’i tutuklandı. Ankara Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi hakimi, iddialar karşısında herhangi bir sorgulama yapma gereği duymazken, kararı okurken suçlamalara dair herhangi bir gerekçe söyleme gereği de duymadı. Sanıklar yalnızca kaçma şüphesi ve delillerin toplanmaması nedeniyle isnat edilen suçların varlığına dikkat çekerek tutuklu yargılama kararı verdi.

Karar ile birlikte 15 sanık, herhangi bir delil gösterilmeden ve sorgulama yapılmadan ‘terör örgütü yararına faaliyette bulunmuş’ oldular ve Sincan F Tipi Cezaevi’ne gönderildiler.

Hayaldi gerçek oldu: Yumurtalı Terör Örgütü
Hakimin gerekçeli kararında geçen ‘henüz yeterli delil oluşmaması’ söylemi ile birlikte ortaya çıkan sonuç, var olan delillerin yumurtalı eylemler olduğu. Daha önce çok sayıda yumurtalı eylem yapan, mahallelerine ve üniversitelerine AKP’lileri ve sermaye temsilcilerini sokmayan Halkevleri ve Öğrenci Kolektifleri böylece yeni bir kılıfa sokulmuş oldular.

Öğrenci Kolektifleri’nin yumurtalı eylemleri sonucunda özellikle yandaş medya tarafından terör örgütü olmakla suçlanması, Zaman gazetesinin Halkevleri ve Öğrenci Kolektifleri’ni hedef göstermesi AKP yargısı tarafından onandı ve toplumsal muhalefet yeni örgütüne kavuşmuş oldu: Yumurtalı Terör Örgütü!

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur