Dev Sağlık-İş Diyarbakır’da rektörü uyardı

Türkiye’nin dört bir yanındaki sağlık emekçileri Balcalı’dan yükselen bayrağı görüyor. Antalya ve Bursa’daki sağlık işçilerinin ardından bugün de Diyarbakır Dicle Üniversitesi Hastanesi’ndeki Devrimci Sağlık-İş üyeleri Rektörlüğü, çalışma bakanlığının kararlarına uymaya çağırdı

Devrimci Sağlık-İş, bugün (28 Haziran) Diyarbakır’daki Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde, taşeron şirket bünyesinde çalıştırılan sağlık işçilerinin üniversitenin asıl işçileri olduklarına hükmeden bakanlık kararlarının uygulanması talebiyle bir eylem yaptı.

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Poliklinikler önünde buluşan Devrimci Sağlık-İş üyeleri, hastanede taşeron şirket bünyesinde çalışan 856 taşeron sağlık işçisinin kendi el yazısıyla hazırladığı ve üniversite yönetiminin bakanlık kararına uyması talep eden dilekçelerini Rektörlüğe teslim etti.

Eylemde bir konuşma yapan Devrimci Sağlık-İş Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Çelik, taşeron sisteminin iflas ettiğini söyledi. Taşeron sağlık işçilerinin, tıpkı temsilcilerinin seçilmesi engellenen Kürt halkının yaptığı eşitlik ve onur mücadelesi gibi eşitsizlik ve ayrımcılığa karşı direnme hakkını kullanacağını belirten Çelik, “Geleceğimiz için onurumuzla direniyoruz, direneceğiz” dedi. Çelik’in konuşmasının ardından Devrimci Sağlık-İş Diyarbakır Şube Başkanı Vedat Kaya basın açıklamasını okudu. Kaya, Çalışma Bakanlığı’nın 26 Haziran 2009 tarihli raporuyla, asıl işverenin taşeron şirketler değil, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Rektörlüğü olduğunu kesinleştirdiğini söyledi. Aradan geçen iki yıl boyunca üniversite yönetiminin herhangi bir adım atmadığını belirten Kaya, “Artık oyalanmak istemiyoruz. Bir an önce Bakanlık talimatının uygulanmasını istiyoruz. Eşit işe eşit ücret istiyoruz. Taşeron sistemine son verilmesini ve iş güvencemiz üzerindeki tehdidin ortadan kaldırılmasını istiyoruz” dedi.

Kaya son olarak, rektörlüğün işçileri oyalama yolunu tercih etmesi durumunda daha farklı eylem ve direniş biçimlerini kullanacaklarını söyledi. Eyleme 300 işçi katıldı.

Sendika.Org / Diyarbakır

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur