Liseliler ve üniversiteliler YÖK önüne gitti

Şifre ve kopya skandallarından sonra ÖSYM başkanı Ali Demir hakkında soruşturma açılabilmesi için Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Genel Kurulu bugün (25 Mayıs) toplanması planlandı. Aylardır tamamlanamayan “soruşturma raporu”ndan dolayı toplantı gerçekleştirilemedi.

Öğrenci Kolektifleri ve Liseli Genç Umut bugün YÖK önüne giderek ÖSYM Başkanı Ali Demir’in soruşturma raporunun tamamlanamamasını protesto etti. YÖK başkanı Yusuf Ziya Özcan’ın liselilere verdiği “el öpme” nasihatine karşı “El-etek öpmeye değil, cemaatin şifresini çözmeye geldik” pankartıyla YÖK önüne giden Öğrenci Kolektifleri ve Liseli Genç Umut üyeleri polis barikatıyla karşılandı.

Polisle süren konuşmanın ardından iki temsilcisini YÖK binasına göndererek sorularının cevaplamasını isteyen öğrencilere bulabildiği en yetkili ağız YÖK’ün güvenlik amiri oldu. Bu durum karşısında YÖK’te bulunan yetkililerin öğrencilerin yüzüne bakamadığını söyleyen öğrenciler arkadaşlarının yanına geri dönerek burada bir basın açıklması yaptı.

Liseliler ve üniversiteliler, polis çemberi altında yaptıkları açıklamada soruşturma açılıp-açılmadığının ve açılması halinde soruşturmanın sonucunun takipçisi olacaklarını belirttiler. Mağdur oldukları, darp edildikleri olaylardan dahi kendilerine en hızlı şekilde soruşturma açılıp, ceza verildiğini belirten üniversiteliler ve liseliler, onlarca liselinin intiharına sebep olan, milyonlarca liseliyi ise şifrelerle, kopyalarla mağdur eden Ali Demir’e soruşturma açılmasının izninin, liselilere el öpmeyi nasihat eden YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan’dan çıkmasına da tepki gösterdiler.

Sendika.Org/ Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur