Hopa’da Erdoğan çatışması: 1 ölü

Başbakan Erdoğan’ın miting için geldiği Hopa’da halk Erdoğan’ı protesto ettti. Yüzlerce kişi miting meydanına girdi. Çıkan olaylarda kalp krizi geçiren emekli öğretmen Metin Lokumcu hayatını kaybetti. Kesin ölüm nedeni otopsiden sonra belli olacak olan Lokumcu’nun ön otopsi raporuna göre heyecan ve gaz nedeniyle kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdiği açıklandı

Başbakan Erdoğan’ın miting yapacağı Hopa Meydanı’nda AKP Hükümeti’nin politikalarını protesto etmek üzere Halkevleri, ÖDP ve ESP’nin çağrısıyla toplanan yüzlerce kişi ile polis arasında çatışma çıktı. AKP’lileri ilçelerinde istemeyen Hopalılar’ın mitingin yapılacağı meydana düzenlediği yürüyüşe polis gaz bombaları ve tazyikli su ile saldırdı. Saldırıya rağmen yaklaşık 1.5 saat süren bir çatışmanın ardından mitingi protesto eden Hopalılar, miting meydanına girdi.


Polis boş yollara bile biber gazı attı

Çıkan olaylarda sıkılan yoğun gazdan etkilenen emekli öğretmen Metin Lokumcu kalp krizi geçirdi. Lokumcu kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Lokumcu’nun hayatını kaybetmesi üzerine ilçede gerilim yeniden tırmandı.

Erdoğan 11.00’de başlaması gereken miting programı protestolar nedeniyle saat 14.00’te başladı. Miting sürerken ara sokaklarda çatışmalar yaşandı.

Erdoğan mitingin ardından ilçeden ayrıldı. Lokumcu’nun vefat haberini alan Hopalılar ilçe merkezine akın etti. Eylem Lokumcu’nun cenazesinin bulunduğu ilçe hastanesine doğru kitlesel bir yürüyüşle sürdü. Lokumcu’nun eski bir Eğitim Sen üyesi ve Kemalpaşa Halkevi üyesi olduğu belirtiliyor.

Dört bir yanda protestolar
Hopa’da yaşanan olaylar üzerine kitle örgütleri ve siyasi partilerin çağrısıyla ülkenin dört bir yanında protesto gösterileri düzenlendi.

Lokumcu’nun hastaneye kaldırılan naaşı otopsi için Trabzon’a götürülürken, cenaze törenine ilişkin ayrıntıların otopsinin sonuçlanmasının ardından netleşeceği açıklandı.

Geceyarısı nokta operasyonu
Gece saatlerinde gelen haberlere göre polis gözaltı için evlere ve cafe’lere baskınlar düzenlemeye başladı. İlçede telefon hatları kesilirken, Lokumcu’nun yakınları dahil çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Video için tıklayın

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur