Akdeniz Üniversitesi işçileri uyardı

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi A Blok önünde dün (27 Mayıs) bir araya gelen taşeron işçiler, üniversite yönetimini taşerondan vazgeçmesi için uyardı

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi önünde, Adana Balcalı’daki işçilerin taşerona karşı kazanımlarını halka duyuran yaklaşık 600 işçi, hastanenin acil bölümüne yürüdü.

“Taşeronu sağlıktan süpüreceğiz”, “Taşeron gidecek güvence gelecek” sloganlarıyla yürüyen kitle adına DİSK Akdeniz Bölge temsilcisi, SES işyeri temsilcisi ve tıp fakültesinde görev yapan doktorları temsilen birer konuşma yapıldı.

“Taşeron yasa dışıdır”
Devrimci Sağlık-İş Sendikası adına basın açıklamasını okuyan Antalya Bölge Temsilcisi Bekir Çivi şu ifadeleri kullandı; “‘Fiili ve meşru temelde yürüttüğümüz sendikal örgütlenmemizden aldığımız güçle kazanımlarımızı hukuksal girişimlere taşıdık. Bakanlık raporları ve kesinleşen mahkeme kararlarıyla taşeron çalışma biçiminin hukuksuz olduğu, yapılan ihalelerin muvazaalı olduğu ve bizlerin ilk işbaşı yaptığımız tarihten itibaren asıl işverenin işçileri olduğumuz belgelendi.

“Fakat Akdeniz Üniverstesi Hastanesi’nde hala taşeron sisteminden kaynaklanan sorunlar var. Yıllık izin haklarımız gasp edilmekte sendikalar yasasına göre şube kongresinde genel merkez delegesi seçilen arkadaşlarımızın kongrenin devam ettiği günlerde ücretli izinli sayılması gerekmesine rağmen sendikamızın bu hafta sonu İstanbul’da yapılacak olan kongresine gidecek olan delege arkadaşlarımıza nöbet yazılmıştır. Uyarıyoruz, bıçak kemiğe dayanmıştır. Taşeron çalışma biçimine hemen son verilmelidir. Taşeron uygulaması devam ettiği takdirde iş bırakmak da dahil bütün yöntemleri kullanacağız.”

Sendika.Org / Antalya

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur