Adana’da gözaltına alınanlar serbest

Adana’da dün (25 Mayıs) sabaha karşı ev baskınlarıyla gözaltına alınan 27 kişi serbest bırakıldı

Adana’da Deniz Gezmiş ve İbrahim Kaypakkaya anmalarına katıldıkları için ev baskınlarıyla gözaltına alınanların tamamı serbest bırakıldı. 27 kişiden 10’u savcılık tarafından tutuklama talebiyle mahkemeye sevkedilirken, mahkeme tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmalarına karar verdi.

Hatay’da eylem
Öte yandan Adana’daki ev baskınlarına Hatay’da yapılan bir eylemle tepki gösterildi. KESK, İHD, ÖDP, EMEP, ESP, SDP, Halkevleri, TÖP ve AKADER’in katılımıyla düzenlenen eylemde basın açıklamasını okuyan İHD Şube Başkanı Mithat Can, “AKP’ nin devrimci- ilerici muhalif aydın ve yurtseverlere yönelik baskıları ilk ve son değildir. AKP’ nin giderek artan bu faşizan baskıları ilerici devrimcileri ve tüm muhalifleri sindirmeye, özgürlükleri yok etmeye yöneliktir. Her hak arama, her demokratik talep, iktidarı eleştiren her düşünce, eşitlik özgürlük isteyen her ses baskı görmekte, gözaltına alınma ve cezaevi ile tehdit edilmektedir. Sokağa çıkanlar ise biber gazı, polis copu, basınçlı su ile sindirilmeye çalışılmaktadır” dedi.

“Baskılar bizi yıldıramaz”, “Devrimci önderler onurumuzdur” sloganlarının atıldığı eylemde Mithat Can açıklamasını “Dün Adana’ da gözaltına alınan demokrat, ilerici ve devrimcilerin derhal serbest bırakılmasını istiyoruz” sözleriyle bitirdi.

Sendika.Org / Adana, Hatay

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur