The Taraf: Libyalıya, liseliye düşman, emperyalizme, cemaate dost… -M. Utku Şentürk

The Taraf gazetesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni, Baş Muharriri, her şeyi Bay Altan günlerdir Libya’ya NATO’nun saldırması karşısında methiyeler düzüyor malumunuzdur. Sanırız best seller roman yazarlığı ve başmuharrirlik kariyeri kendisine az gelmiş şimdi de petrol işine girip Türkiye’nin JR Ewing’i olmayı hedefliyor.

Baş Muharrir Bay Altan’ın Kautsky’den arakladığı (pardon esinlendiği diyecektim) Ultra-Emperyalizm teorisine göre Kapitalizm artık öyle bir hal almıştır ki göklerdeki cennet yeryüzüne inmiştir. Kautsky ve ülkemizdeki temsilcisi Altan’a göre “tüm emperyalistler birleşecek, tek bir dünya tekeli meydana gelecek, rekabet olmayacağı için savaşlarda olmayacak ve artık bütün çelişkiler son bulacaktır.” ABD ve AB başta olmak üzere tüm “Uluslararası Toplum” “insancıl” yüzünü göstererek nerede diktatör, nerede zulüm varsa tankıyla, topuyla giderek onları alaşağı edecek. Geçmişte Vietnam’da, Kamboçya’da, Irak’ta, Afganistan’da nasıl “zalimleri” ezdiyse, yerli halklara nasıl özgürlük ve demokrasi götürdüyse Libya’ya ya özgürlük ve demokrasi götürecekti. Ama Bay Altan’ın derin tespitlerini tekzip edercesine vahşi emperyalist blok daha saldırının ilk gününde 64 sivili katletmişti. Gerçi rüzgarın estiği yöne doğru seyir alan Bay Altan’ın bu katliamı da kılıfına uyduracak (pardon yine dilim sürçtü) mantığa oturtacak bir açıklaması vardır elbet; Yarın köşesinden şöyle yazıp önceki tespitlerini “sıvarsa” hiç şaşırmayın; “İnsancıl Emperyalizm Libya’ya Libyalıları Kaddafi’den korumak için operasyon düzenledi. 64 kişiyi de Kaddafi öldürmesin diye öldürdü. O 64 sivili Kaddafi hunharca katledecekti; Batılılarsa gayet Batı Medeniyetine yakışır şekilde acı çekmeden öldürdü onları; Bir büyüğümüzün de dediği gibi: ‘güzel öldüler’

Baş Muharrir Bay Altan emperyalizme methiyeler düzmeden fırsat bulduğu 7 Nisan tarihli yazısında hem nalına hem mıhına hesabı Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) şifre iddialarının üstüne giden medyayı darbeci paşalarla aynı torbaya koyarak eleştirmiş. ( AKP’den öğrenmişler sanırız alakalı, alakasız her şeyi aynı torbaya koymayı) Bay Altan’a göre darbeci paşaların talimatı ile AKP’nin eleştirilecek başka bir tarafını bulamayan “darbeci” medya şifre iddialarının üstüne düşmanca bir saikle çok gidiyormuş. Şifre mifre yokmuş. Türkiye’nin en büyük matematikçisi Ali Nesin’e onaylatmışlar hem de. Öyle Mirgün Cabas’ın Muhsin Yazıcıoğlu’nun helikopterini cep telefonu ile düşürdüğü gibi muhteşem bilimsel çıkarımları gibi yanılmamak için sanırız bu defa eşeği sağlam kazığa bağlamışlar.

Ama Bay Altan bu yazıyı yazdıktan bir gün sonra yani yayınlandığı gün eşek ipi tıpkı Libya’da kopardığı gibi yine koparıp kaçıyor. ÖSYM Radikal Gazetesi’ne sınav kitapçıklarında şifre olduğunu itiraf ediyor. Bay Altan ve gazetesi The Taraf minareyi kılıfına sığdıramıyor. Bir defa daha mesnetsiz iddiaları ortalığa saçılıyor, ancak sorun değil ne demişti büyük filozof Polat Alemdar; “Türkiye’de her şey olursun ama rezil olmazsın”…

Bay Altan söz konusu cemaat olunca göğsünü siper ediyor “hayasızca akın” a karşı. Acaba nedendir diye sorası geliyor insanın? Her gün en az 10 bin lira zarar eden bir gazetenin 3 yılı aşkın bir süredir toplamda 1 milyon liranın üstünde zarar etmesine rağmen nasıl istikrarlı bir şekilde çıktığı da “gazetecilik kuşkumuzu” artırıyor.

* M. Utku Şentürk
Gazeteci

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur