‘Doğrusu Çernobil’e hayır, Akkuyu’ya evet olmalıydı’

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Çernobil’e hayır” pankartının doğrusunun “Çernobil’e hayır, Akkuyu’ya evet” olması gerektiğini söyledi

Fukuşima’daki nükleer felaketin ardından Türkiye’nin nükleer gündemi yeniden tartışılır duruma gelmişken ilk olarak Tayyip Erdoğan nükleer santral için tüp gaz benzetmesinde bulunmuş, ardından da “Madem tehlikeli o zaman arabaya da binmeyin, bilgisayar da kullanmayın. Bu nasıl zihniyet!” demişti. Nükleer santrallerin kurulması yönündeki adım ve açıklamalara bir yenisi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’dan geldi.

İsviçreli enerji şirketi EGL’nin Demirören Grubu ve BOTAŞ ile yaptığı anlaşmaların imza töreninde konuşan Yıldız, geçtiğimiz hafta Ukrayna’da Uluslararası Nükleer Güvenlik ve Çernobil Kazası Anma Konferansı’na katıldığını belirtti. Yıldız, Türkiye’nin de nükleer santrallerde enerji üretiminin arttırılmasından yana olduğunu ifade etti. Greenpeace’in bir eylemde açtığı “Çernobil’e hayır” pankartını hatırlatan Yıldız, “Bu pankartta yazana katılıyorum ama doğrusu ‘Çernobil’e hayır, Akkuyu’ya evet’ şeklinde olmalıydı” dedi.

Çernobil nükleer kazasının güvenlik önlemi olmadığı için meydana geldiğini iddia eden Yıldız, Akkuyu’da yapılması planlanan üçüncü nesil santrallerde bu sorunun olmadığını, olmayacağını söyledi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur