Kadın-erkek eşitsizliğinin 2011 karnesi – Meral Tamer (Milliyet)

Kadın-erkek eşitsizliğinin 2011 karnesi
Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği KA.DER son 4 yıldır, her 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde “Türkiye’nin kadın-erkek eşitsizliği karnesi”ni açıklıyor. Geçen hafta açıklanan 2011 karnesinde, maalesef kadınlar lehine herhangi bir gelişme görülmüyor ve not, yine “sıfır”!

“Geleneksel eşitsizlik” görüntüsü, yerel yönetimlerden Parlamento’ya, hükümetten kamu kuruluşlarına, meslek odalarından sendikalara ve siyasi partilerin karar alma kurullarına kadar her alanda sürüyor.

KA.DER’in tablolar halinde önümüze koyduğu rakamlar, aslında çoğumuzun malumu, ancak geniş bir yelpazede ve topluca önünüzde gördüğünüzde, içinizin daraldığını hissediyorsunuz.

AKP ile daha da kötü!
Kadın istihdam oranının AKP’nin iktidarıyla birlikte önemli ölçüde irtifa kaybettiğini biliyoruz. Geçen hafta Prof. Dr. Serpil Sancar’dan öğrendim: Yüksek Yargı organlarında da 10 yıl önce % 25-30’larda olan kadın oranı, bugün % 11-12’lere düşmüş durumda.
12 Haziran seçimleri için aday lisletelerinin belirlenmekte olduğu şu dönemde, bu rakamları sık sık parti liderlerine hatırlatmakta yarar var.

– TBMM’de kadın milletvekili oranı % 8.9
– Kadın belediye başkanı oranı yüzde 0.9
– 81 ilin hiçbirinde kadın vali yok.
– Yargıtay ve Sayıştay’da kadın üye yok; Danıştay’da 1 tane var.
– TBMM’de temsil edilen partiler arasında AKP ve MHP’de hiç kadın il başkanı yok. CHP’de 2 tane var. Buna karşılık BDP’de 22 kadın il başkanı var.
– Sendikalarımız da tepeden tırnağa erkek: DİSK, HAK-İŞ, TÜRK-İŞ, KAMU-SEN ve MEMUR-SEN’in yönetim kurullarında tek bir kadın yok.
– İşveren örgütlerinde de TÜSİAD’ı hariç tutarsak tablo, yukarıdakilerden farklı değil. MÜSİAD, TOBB, TZOB ve TESK’in yönetim kurullarında hiç kadın yok.
– 464 vali yardımcısından sadece % 2.1’i kadın
– 801 kaymakamdan % 1.6’sı kadın

BDP de olmasa yandık
KA.DER’in karnesindeki bana göre en dikkat çekici tablolar, parti yönetimlerindeki kadın temsiliyle ilgili. Ve altalta sıralanmış bu tablolarda BDP, diğer tüm partilere öylesine ciddi fark atıyor ki, sanırsınız o başka bir ülkenin partisi.
Örneğin BDP’nin Merkez Yürütme Kurulu’ndaki kadın oranı % 47.6 iken, MHP’de bu oran % 6.6, AKP’de % 15.0, chp’de % 16.6.
Ya da BDP’nin Merkez Disiplin Kurulu’ndaki kadın oranı % 54.5’ken, MHP’de SIFIR, AKP’de % 27.3, CHP’de % 26.6

Kadınlar rekor kıracak
Bu tablo değişmedikçe, erkekler makam koltuklarını doldururken, kadınlar cinsel ve fiziksel şiddete maruz kalmaya devam edecek maalesef. Bu tablonun değişebilmesi de, siyasette kadın temsili artmasına bağlı. Partilerin aday listelerinin kesinleşeceği 11 nisan tarihine kadar, önümüzde çok kıymetli bir 4 hafta var.

Temmuz 2007 seçimlerinde kadın aday adaylığı başvurularında rekor kırılmış, 7 partiden 3347 kadın aday adayı olmuştu. AKP’de 3542 aday adayından % 12.5’u, CHP’de 1850 kişiden % 16’sı, MHP’de 2700 aday adayından % 9.3’ü, DYP’de 2616 başvurudan % 17.5’u, ANAP’da 2120 aday adayından % 32’si kadındı.

Kadın aday adaylarının bu seçimlerde yeni bir rekor kıracaklarına kuşku yok. Yeter ki liderler, kadınları listelerinin seçilebilecek yerlerine koysunlar.

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur