Hiç kimse yasadışı değildir

Göçmen Dayanışma Ağı, Yunanistan’da 18 gündür iltica talebiyle açlık grevi yapan göçmenlere destek için Yunanistan Konsolosluğu önünde eylem düzenledi

Burcu Özaydın, Türkiye’deki muhalif hareketleri göçmenlere destek vermeye çağırdı

Yunanistan’da 18 gündür açlık grevi yapan 300 göçmen işçiyle dayanışma gününde Türkiye’de de eylem vardı. Göçmen Dayanışma Ağı, İstiklal Caddesi’ndeki Yunanistan Konsolosluğu önünde basın açıklaması yaparak göçmenlere dayanışma mesajı gönderdi.

Saat 14.00’da konsolosluk önünde bir araya gelen Göçmen Dayanışma Ağı aktivistleri “Sınırsız, ulussuz, sürgünsüz bir dünya” yazılı pankart açtı. Göçmen Dayanışma Ağı adına basın açıklamasını okuyan Burcu Özaydın, Yunanistan’da açlık grevine başlayan göçmenlerin belgesiz yaşadığını ve güvencesiz koşullarda çalışmak zorunda bırakıldığını belirtti.

Özaydın, her yıl on binlerce göçmenin “batı”da fiziksel tecrit ve ayrımcılığa maruz kaldığını belirterek, “Üstelik içinde bulundukları durumdan kendileri sorumlu tutulan göçmenler bir de sağcı grupların, popüler medya ve siyasi akımların ırkçı ve popülist saldırılarına hedef oluyorlar” dedi.

Yunanistan hükümeti bu insanlık dramına son versin
Polisin göçmenlere ve destek veren gruplara saldırdığını dile getiren Özaydın, bugün Yunanistan çapında göçmenlere destek eylemleri düzenlendiğini kendilerinin de Türkiye’den dayanışma çağrısını yükselttiklerini belirtti. Özaydın, Yunanistan hükümetini insanlık dramına son vermeye çağırdı.

Açıklamanın devamında Batılı ülkelerin göçmenler konusunda iki yüzlü davrandığını ifade eden Özaydın, “Bir an önce Yunanistan’daki bu insanlık dramına son verilmesini, açlık grevindeki göçmenlerin koşulsuz olarak yasallaştırılmasını, herkese eşit siyasal ve ekonomik haklar verilmesini, göçmenleri insanlık dışı yaşam koşullarına mahkum eden ırkçı rejime son verilmesini ve sınırların derhal açılmasını istiyoruz” sözleriyle açıklamayı sonlandırdı.

“Yalnız değilsiniz” mesajı yollandı
Basın açıklamasının ardından eylemciler üzerinde çeşitli dillerde “Yalnız değilsiniz” yazan bir ozaliti yere sererek halkı dayanışma mesajları yazmaya çağırdı. Topluluk kağıda yazılan dayanışma mesajlarını Galatasaray Postanesi’nden Yunanistan’da direnen göçmenlere gönderdi.

Eyleme Alınteri, Devrimci Sendikal Birlik, Toplumcu Şehircilik Hareketi ve İmece Kadın Dayanışma Derneği destek verdi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur