Emekçiler AKP’nin torbasını yaktı

KESK İstanbul Şubeler Platformu ve Herkese Sağlık Güvenli Gelecek Platformu bileşenleri bu akşam (8 Şubat) Beyoğlu’nda bir yürüyüş yaparak emekçiler aleyhinde düzenlemeler içeren Torba Yasa’yı protesto etti. Emekçiler Meclis’te görüşmeleri süren Torba Yasa düzenlemesinin geçirilmemesi için eylemleri yükseltme çağrısı yaptı

Torba Yasa düzenlemesini protesto etmek için bu akşam Beyoğlu Tünel’de bir araya gelen emekçiler, Taksim Meydanı’na kadar yürüyerek bir basın açıklaması yaptı.

Yüzlerce emekçinin katıldığı eylemde güvencesizliği, işsizliği ve iş kazalarını protesto eden pankart ve dövizler taşındı.

Eylemde en önde, üzerlerine torba geçirilmiş dört işçi yürüdü. İşçiler bununla Torba Yasa’nın işsizlik, güvencesizlik ve ölüm getirerek işçiler için kefen olacağını göstermek istediklerini söylediler.

Yürüyüşte KESK İstanbul Şubeler Platformu ve Herkese Sağlık Güvenli Gelecek Platformu’nun arkasında işten atılan ve işe geri dönmek için direnen BEDAŞ işçileri, direnişteki PTT işçileri, Halkevleri, ÖDP, Halk Cephesi, Kaldıraç, TÖP, Tüm-İGD, SDP ve Emek Gençliği üyeleri yürüdü.

Yürüyüş sırasında en sık atılan slogan, Mısır’da yaşananlara atıfla “Tayyip sonun Mübarek olsun!” ve “Sendikalar göreve genel greve” oldu.

Meydana ulaşıldığında ise emekçiler önce OSTİM’de yaşanan kazalarda yaşamını yitiren işçiler için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Meydanda yapılan basın açıklamasında Torba Yasa’nın sermaye çıkarları doğrultusunda esnek çalışma koşullarını hâkim kılacak ve emekçilerin kazanılmış haklarını gasp edecek düzenlemeler içerdiği vurgulandı. AKP hükümetine Mısır’daki halk hareketi hatırlatılarak, Mübarek’i halkın taleplerine kulak vermeye çağıran Tayyip Erdoğan’ın kendi ülkesinde emekçilere kulak tıkadığını ve bu durumda kendisinin de aynı kadere yazgılı olduğu belirtildi. Torba Yasa’ya karşı mücadelenin devam edeceğini belirten emekçiler, gerekirse üretimden gelen güçlerini de kullanacaklarını açıkladı.

Eylemin sonunda, emekçiler üzerlerindeki torbaları çıkararak yaktı ve “İşte AKP’nin emekçiler için hazırladığı torba, biz bunu kabul etmiyoruz” dedi. Eylem sloganlarla son buldu.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur