Medya Kürt illerindeki katliam haberlerini karartıyor

Birbirleriyle her zeminde çatışan düşman kardeşler iş kirli savaşa gelince hemen aynı saflarda birleşiyor. Aralarındaki çıkar kavgası herkese aşikar olan AKP ile Doğan Medya Grubu bir süredir Kürt illerinde yapılan polis-jandarma katliamlarını karartan haberlere imza atıyor

Doğan Medya gurubu içinde en keskin AKP karşıtı haberlere imza atan Vatan gazetesi bugün (19 Aralık pazar) Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde gerçekleşen eylemde BDP İlçe Başkanı’nın ifadesine göre emniyet müdürlüğü tarafından atılan el bombası sonucu yaşanan karmaşayı okurlarına ‘sebebi bilinmeyen bir patlama’ olarak duyurdu. Vatan gazetesinin internet sitesine giren ilk haberde ‘BDP eyleminde patlama’ başlığıyla ‘eylemde sebebi bilinmeyen bir patlama yaşandığı’ ifade edildi. Olayda üç kişinin yaralandığı bildirildi.

Diyarbakır’ın Silvan İlçesi’nde BDP’lilerin 19 Aralık cezaevi katliamını protesto yürüyüşü sırasında patlama meydana geldi. Kitlenin Silvan İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde geçtiği sırada meydana gelen patlamada 5 kişi yaralandı. BDP ilçe başkanı da patlama sonrası olayın failinin Silvan Emniyeti olduğunu belirtti. Haber Vatan gazetesinde önce ‘sebebi bilinmeyen bir patlama’ olarak duyuruldu. Daha sonra ise bu haber içeriği tamamen değiştirilerek önce ‘Diyarbakır karıştı’ daha sonra ise “Bu gençlerin hali ne olacak başkanım” başlığıyla duyuruldu. Diyarbakır’da yapılan 19 Aralık protesto eyleminde olaylar çıktığı anlatılarak polisin Baydemir’e ettiği sitem manşete çıkartıldı. Eylemde BDP’lilerin taşlı, sopalı, molotof kokteyli direnişi bolca anlatılırken Silvan’daki patlamaya ise yer verilmedi.

Karadağ’a da kendini vurdurttular
Medya’da kimi gruplar AKP ile kıyasıyla bir çıkar çatışması yaşasa da Kürtlere karşı savaşta ittifaktan vazgeçmiyor. Geçen hafta benzer bir karartma ve dezenformasyon girişimi de Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’nde Devrimci Yurtsever Gençlik Meclis Sözcüsü Sedat Karadağ’ın vurulmasında yaşanmıştı. Karadağ Yüksekova’da jandarma tarafından yapılan yol denetiminde başında vurulmuştu. Olay yaygın medyanın neredeyse tamamında ‘Yüksekova’da garip intihar girişimi’ başlığıyla verilmiş, Karadağ’ın jandarma tarafından üst araması yapılamak istenirken kendini vurduğu duyurulmuştu. Olayın bir yargısız infaz olduğunun anlaşılmasından sonra bu haberin doğrusunu anlatan aksi yönde bir haber medyada kendisine yer bulamamıştı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur