Foruma gelen öğrencilere polis saldırısı

Tayyip Erdoğan’ın rektörleriyle buluşması gün boyunca çok sayıda öğrenci protestosuna sebep oldu. Büyük Öğrenci Forumu’na katılmak için Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen öğrenciler ise Çamlıca gişelerinde polis saldırısına maruz kaldı, İstanbul’a alınmadı

Öğrenci Kolektifleri’nin çağrısıyla düzenlenen Büyük Öğrenci Forumu’na katılmak üzere Türkiye’nin çeşitli illerinden İstanbul’a gelen öğrenciler sabah saat 7 sularında Çamlıca gişelerinde durduruldu. Öğrenciler engellemenin keyfi olduğunu belirterek duruma itiraz edince polis saldırısına maruz kaldı.

Öğrencileri taşıyan 3 otobüs Kurtköy Mehmetçik Vakfı Tesisleri’nde verdikleri mola sırasında saldırıya uğradı. Öğrencilerin bekletildiği yere giden avukatlara da engellemeyle ilgili hiçbir gerekçe gösterilmedi.

Polis 7-8 saatlik yollardan gelen öğrencilerin ihtiyaçlarını gidermek için bile otobüsten inmelerine izin vermedi.

Daha sonra, keyfi engellemeye karşı çıkarak otobüsten inen öğrenciler çevik kuvvet saldırısına maruz kaldı. Düşünce özgürlüklerinin yanında ulaşım özgürlüklerinin de engellenmeye çalışıldığını belirten öğrenciler, otobüslerden inerek forumun yapılacağı Beşiktaş’a kadar yürüyeceklerini açıkladılar. Yürüyüşe geçen öğrencilere çevik kuvvet polisleri cop ve biber gazıyla saldırdı. Saldırıda 30 öğrenci gazdan etkilendi.

9 öğrenci polis tarafından gözaltına alınırken, öğrencilerin büyük bölümü zorla Ankara’ya geri götürüldü.

4 öğrenci hastanelik
Saldırıya uğrayanlar arasında bulunan bir Hacette Üniversitesi öğrencisi, polisin kendilerini kilometrelerce takip ettiğini belirterek, ihtiyaç gidermek üzere durdukları Mehmetçik Vakfı Tesisleri’nde saldırıya uğradıklarını anlatıyor.

Öğrencinin verdiği bilgiye göre dinlenme tesisinde İstanbul’a yürüyerek gitme kararı alan öğrencilere polisin saldırısı burada başladı. İlk sert müdahaleden sonra 9 öğrenci gözaltına alındı, 4 öğrenci bayıldığı için hastaneye kaldırıldı. 2 öğrenciden ise arkadaşları haber alamıyor.

Polisin pişkinliği
Öte yandan öğrenciler polisin kendileriyle saldırı sonrası dalga geçmeye çalıştığını ve ağır hakaretlerde bulunduğunu belirtiyor.

Polis öğrencilere saldırı öncesi “İstanbul’a girmenize asla izin vermeyeceğiz. Otobüslerin de belgeleri eksik. Binin arabalarınıza paşa paşa evinize dönün” dedi. Öğrencilerin karşı koyması üzerine gerçekleşen saldırı sonrası ise, polislerin öğrencilere yaklaşarak “Versene o sigaradan bir fırt da ben alayım”, “Biz de size hak veriyoruz oğlum, bakmayın işte” gibi pişkin diyaloglara girdiği ifade ediliyor.

Görüntüler içintıklayınız

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur