Tekel işçileri AKP’ye yürüdü

İstanbul’daki Tek Gıda-İş Genel Merkezi önünde direnişlerini sürdüren Tekel işçileri, direnişlerinin 20’nci gününde Şişli AKP İlçe binasına meşaleli bir yürüyüş gerçekleştirdi. Eyleme çok sayıda ilerici kurum ve örgüt destek verdi

Şişli Merkez Camii önünde buluşan Tekel işçileri ve işçilere destek verenler, Büyükdere Caddesi’nin tek tarafını trafiğe kapatarak yürüyüşe geçti. Eyleme çevredekiler alkışlarla destek verdi.

Güvencesizliğe karşı mücadelenin öne çıktığı eylemde Tek Gıda-İş yönetimine yoğun tepki vardı. “Tekel direnişi şehidi Hamdullah Uysal ölümsüzdür” ve “İş ve güvenceli iş ortamı için 4/C’ye hayır” yazılı pankartların açıldığı eylemde sık sık “Gün gelecek, devran dönecek AKP halka hesap verecek”, “Kahrolsun sendika ağaları”, “Tekel’in ateşi AKP’yi yakacak” ve “Biz haklıyız; biz kazanacağız” sloganları atıldı. 250 emekçinin katıldığı eyleme ÖDP, Devrimci İşçi Hareketi, Tekstil-Sen, Mücadele Birliği, Artı İvme, Kaldıraç, Çağrı, BDSP, DİK, HSGGP ile bazı KESK üyeleri ve Genel-İş üyeleri destek verdi.

Şişli AKP binasına gelindiğinde bir oturma eylemi yapıldı. Oturma eylemi sırasında diğer işçi direnişlerindeki emekçiler konuşmalar yaparak Tekel işçilerinin direnişlerini desteklediklerini açıkladılar. Paşabahçe Hastanesi’nde tek başına direnişini sürdüren Türkan Albayrak, Tuzla’daki Betesan Tersanesi’nde tek başına direnişini sürdüren Zeynel Kızılaslan ve TÜBİTAK’taki işine geri dönmek için direnen Aynur Çamalan eylemde konuştu. Çamalan, açtığı işe iade davasını 21 Ekim günü kazandığını duyurdu.

İşçilerin konuşmalarının ardından basın açıklamasını 19 yıllık Tekel işçisi Hüseyin Bozkurt yaptı. Samsun Bafra’dan gelen Bozkurt direnişlerinin ilk amacının özlük haklarıyla birlikte işlerine geri dönmek olduğunu söyledi. Bozkurt ilk olarak 12 bin Tekel işçisini işsiz bırakan AKP’ye tepkilerinin olduğunu ikinci olarak da kendilerine sahip çıkmayan Tek Gıda-İş yönetimine tepkilerinin olduğunu belirtti. Sendikalarının kendilerini yanılttığını ifade eden Bozkurt, Tek Gıda-İş yönetiminin söz verdiği birçok eylemi de yapmadığını söyledi ve sendikanın adanan kendilerinin gözünde Ak Gıda-İş olduğunu dile getirdi.

Bozkurt son olarak mücadelelerini, özlük haklarını alıncaya kadar sürdüreceklerini söyledi. Basın açıklamasının ardından işçiler her Pazar 18.30’da yürüyüş gerçekleştireceklerini söylediler ve ilk yürüyüşlerini 31 Ekim günü Galatasaray Meydanı’ndan Taksim Meydanı’na yapacaklarını duyurdular. Duyurunun ardından eylem sona erdi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur