Sapphire Tower’daki iş cinayetine tepki

Kiler Holding tarafından inşaatı yapılan ve Türkiye’nin en yüksek binası olma özelliğini taşıyan Sapphire Tower inşaatında yaşanan iş cinayeti ve işten çıkarma saldırılarına karşı Gençlik Muhalefeti 9 Ekim günü bir basın açıklaması yaptı.

Gençlik Muhalefeti’nin 4. Levent Metro Durağı önünden başlattığı yürüyüşe Tek Gıda-İş önünde oturma eylemi yapan Tekel işçileri de katıldı.

Sapphire Tower önünde yapılan açıklamada iş cinayetinin sorumlusunun taşeron sistemi olduğu vurgulandı. Açıklama sonrasında Sapphire Tower inşaatında işten çıkarılan işçilerden biri inşaat güvenlikçileri ve polis tarafından şantiyeye zorla sokulmak istenince arbede yaşandı. İşçiyi, polisin elinden alan eylemciler, işcinayetinin hesabının sorulacağını belirtti.

Ayrıca; iş cinayetine kurban giden Serkan Çetin, işten çıkarılan 4 işçi için mücadelenin süreceği ve Kiler Holding ile Biskon Yapı adlı taşeron şirketten hesap sorulacağı, belirtildi.

Sapphire Tower inşaatında çalışan Serkan Çetin adlı 26 yaşındaki işçinin 20 Eylül günü cesedi bulunmuştu. Olayın ardından, olayla ilgili olarak Birgün gazetesine röportaj veren 4 işçi işten çıkarılmıştı. Hayatını kaybeden Serkan Çetin ve işten çıkarılan 4 işçi Kiler Holding’in taşeronu Biskon Yapı bünyesinde temizlik işçisi olarak çalıştırılıyordu.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur