Mersin’de ‘Sıra Kimde’ eylemi

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu, son dönemde sola dönük tutuklama ve cezalarla gelen baskıyı protesto etti

Dün (23 Ekim) saat 12.00’da KESK Şubeler Binası önünde bir araya gelen Mersin Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri Taş Bina’ya yürüdü. Taş Bina önünde basın açıklamasını platform adına Recep Kara okudu.

“Saldırı hepimize”
Açıklamaya “Sıra Kimde?” sorusuyla başlayan Kara, SDP ve TÖP’e yönelik son operasyonları hatırlatarak, AKP’nin muhaliflerine karşı cadı avı başlattığını belirtti. Kara, 12 Eylül zihniyetinin AKP eliyle sürdüğünü belirterek şöyle konuştu; “Bizler AKP hükümetine soruyoruz..Şimdi sıra KİMDE ? Demokrasi ve özgürlük savunucularını yalanlarınızla, yarattığınız sahte delillerle tutuklayarak susturacağınızı mı sanıyorsunuz? Daha kaç genel başkanın eline kelepçe vuracaksınız.. Bizler Mersin Emek Ve Demokrasi Platformu ve diğer duyarlı kurumlar olarak arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz.”

YÖK’ün özgürlük anlayışı
Basın açıklamasında geçtiğimiz günlerde Mersin Üniversitesi Gençlik Muhalefeti üyelerine polisin silah çektiği de hatırlatıldı. Kara bu konuyla ilgili “Son haftalarda üniversitelerde yaşanan gerginlikler 12 Eylül’ün ürünü olan YÖK’ün ve başındaki sorumsuz kişinin yaptığı açıklamalar üniversiteleri gerginleştirmiştir. Son günlerde üniversitelere karakollar kurma önerileri ilimizde de meyvesini vermiştir. Öğrencilere silah çekme boyutuna kadar gelmiştir” dedi.

Bir arada yaşamı savunacağız
Kara açıklamasını şu sözlerle sona erdirdi; “Şimdi içinden geçtiğimiz süreç, bir arada yaşamı savunmak, vicdanı olan, ben özgürlükçüyüm diyen ve ben insanım diyen herkesin bunun için çaba sarf edeceği bir süreçtir. Bizler Emek Ve Demokrasi Güçleri olarak, bir arada yaşamı her zaman savunduk savunmaya da devam edeceğiz.”

Sendika.Org / Mersin

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur