Arap komünistler Lübnan’da toplanıyor

Arap komünist partileri ve sol hareketleri bugün Lübnan’da toplanıyor.

Arap sol örgütleri, ‘Ortadoğu’da Amerika’nın saldırılarına karşı Birleşik Cephe’ adı altında geniş bir platformda, Beyrut’ta toplanıyor. Lübnan Komünist Partisi’nin 86. kuruluş yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde yapılacak olan toplantılar yarın da sürecek.

Sovyet Birliği dağıldıktan sonra ilk defa otuza yakın komünist parti ve sol örgüt, Lübnan Komünist Partisi’nin davetlisi olarak Beyrut’a geldi. Lübnan, Filistin, Suriye, Mısır, Sudan, Fas, Tunus ve Irak’tan birçok örgüt toplantıya katılıyor.

Tartışmalar 3 ana konu altında toplanıyor; Emperyalizmin ve siyonizmin saldırısına karşı mücadele stratejileri, Ortadoğu ülkelerinde işçi sınıfı ve köylülerin siyasete katılımını canlandırmak ve aktif hala getirmek, halkların sosyal, ekonomik, demokratik ve özgürlük hakları için genel bir program oluşturmak.

Lübnan Komünist Partisi Genel Sekreter Yardımıcısı Mary Nasif, Als-safir gazetesine yaptığı açıklamada “Buluşma, bölgemizdeki son emperyalist saldırılar ile Arap dünyasının ve bölgemizin genel durumu ele alınacak. Ayrıca, bölgede genel bir sol görüşü netleştirip, ortak bir program oluşturmayı hedefliyoruz. Mevcut iktidarları değiştirmeden, özgürlüğe ulaşılmaz. Demokratik katılım olmadan da özgürlük olmaz” dedi.

Kaynak: soL

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur