Utanç Müzesi’nde 12 Eylül gerçekleri sergilenecek

Devrimci 78’liler Federasyonu tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında oluşturulan 12 Eylül utanç müzesi halkla buluşuyor. Bu vesileyle bugün saat: 11:00’de Ankara’da Mülkiyeliler Birliği’nde federasyon tarafından bir basın toplantısı yapıldı. Basın toplantısına sanatçı ve aydınların yanı sıra BDP, EMEP, Halkevleri, KESK ve DİSK’e bağlı sendika temsilcileri de katıldı.

Devrimci 78’liler Federasyonu adına toplantıda konuşan Ankara 78’liler Derneği Başkanı Hüseyin ESENTÜRK, federasyonun inceleme ve araştırmalarını, ortaya çıkardığı yazılı ve görsel bilgi ve belgeleri, dün yaşanılan ama yarınları aydınlatacak arşivleri düzenleyecekleri etkinliklerle kamuoyuyla paylaşacaklarını belirtti.

Tarihin Güncellenmesi, Akademi 78, Kültür ve Sanat Komiteleri’nce yürütülen çalışmaları 3-15 Eylül tarihleri arasında Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde halkın izlemesine ve değerlendirmesine sunulacağını söyleyen ESENTÜRK, ”Darbecilerini yargılayamamış bir ülkenin utancını daha fazla taşımamak, darbecilerin yargı önüne çıkmasını sağlamak, 12 Eylül faşizmini teşhir ve mahkum etmek için 12 Eylül utanç müzesini açıyoruz” dedi.

ETKİNLİKLER
Ankara’daki etkinlikler 15 gün boyunca Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi binasının tüm katlarında sergiler, paneller, söyleşiler, tiyatro gösterileri şeklinde gerçekleşecek. 12 Eylül etkinlikleri kapsamında 16 panel/konferans/forum, Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Tiyatrolarının 3 oyunu, bir şiir etkinliği, pek çok film, belgesel gösterimi, DİDAR ŞENSOY onuruna 12 Eylül analarına verilecek plaket, 5 müzik dinletisi, 6 fotoğraf, 2 karikatür sergisi, idam edilen devrimcilerin mektupları ve şahsi eşyalarının sergisi, idam edilen devrimcilerin yargılamalarıyla ilgili dava dosyaları, sıkıyönetim komutanlarıyla yazışmalar sergilenecek. Ayrıca Mamak’ta yatan kadın tutukluların, Diyarbakır’da yatan devrimcilerin analarının özel çalışmaları da yeralacak.

Devrimci 78’liler Federasyonu tarafından 12 Eylül darbesinin 30. yılı nedeniyle başta Ankara ve İzmir olmak üzere, tüm üyesi derneklerin olduğu her ilde benzer etkinliklerin gerçekleştirileceği ifade edildi.

12 Eylül ve devamındaki süreçte insanlık düşmanı darbecilerin saldırılarına boyun eğmeyen, büyük bir direnişle karşılık veren, birçoğu artık aramızda olmayan devrimcileri selamlamak için federasyonun Diyarbakır’da da etkinlik düzenleyeceği öğrenildi. Diyarbakır programını sürpriz bırakan federasyon yöneticileri önümüzdeki günlerde bu programı da basınla paylaşacaklarını bildirdiler.

Kaynak : http://www.yilmazkizilirmak.com/ adresinden kısaltılmıştır

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur