‘Katliam değil, basit yanlışlar’

İsrail, Mavi Marmara gemisinde yaptığı katliama dair askeri bir rapor açıkladı. Rapora göre İsrail askerlerinin yaptığı katliamda sorun yok, sadece planlamada hatalar var

İsrail’in oluşturduğu askeri komisyon, Gazze’ye yardım götüren Mavi Marmara gemisine yaptığı, 9 kişinin ölümüyle sonuçlanan baskına ilişkin bir rapor hazırladı. Rapora göre baskın öncesi istihbarat eksiği var ve sorun üst düzey yetkililerde, ancak gemiyi basan komandolar yapması gerekeni yapmış.

İnsani Yardım Vakfı (İHH) ve bu vakfın AKP hükümeti ile ilişkilerine dair baskın öncesi istihbarat eksiği olduğu belirtilen raporda, operasyonda mantık hatası olmadığı vurgulanıyor. Raporda geminin kontrolünü ele geçirmek için ikinci bir planın hazırlanmamış olması da eleştirilerek, güvertedeki durumun görülmesine rağmen havadan indirme yapılmasının yanlış olduğu belirtiliyor.

Komandolar aklanıyor
Rapor, katliamı gerçekleştiren İsrail komandolarını da aklıyor. Raporda, başarılı bir operasyon gerçekleştirdiği belirtilen komandoların, mecbur kaldıkları için silah kullandıkları özellikle vurgulanıyor.

İsrail ordusu dışında, eski Yüksek Mahkeme yargıcı Yakop Tirkel başkanlığında kurulan sivil bir komisyon da katliamı araştırıyor. Ancak bu komisyonun katliamı yapan komandoları ve İsrail yetkililerini sorgulama yetkisi bulunmuyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur