Karadeniz Kürtlere kapatıldı

Fındık toplamak için her yıl Kürt illerinden giden işçilere Karadeniz’in kapıları kapatıldı. Son yıllarda Ordu, Giresun, Samsun’da ırkçı uygulamalara maruz kalan Kürt işçilerin yerine fındık toplamak için Gürcistan’dan işçi getirilmesine karar verildi.

Edinilen bilgiye göre PKK’ye yardım edecekleri ve kargaşa çıkacağı iddiasıyla Kürt işçileri yerine, Gürcistan’dan fındık işçi getirilmesi kararı alındı. Bölgeye girecek Kürtlerin ise sıkı kontrol altına alınması benimsendi.

Fındık işçilerine yönelik kararın Mayıs ayında Giresun’da Vali ve askeri yetkililerin katıldığı ‘PKK Zirvesi’nde alındığı öğrenildi.

Mayıs ayında Giresun’da düzenlenen ‘PKK zirvesine’ Tokat, Giresun, Samsun, Ordu, İstanbul, Dersim, Sivas ve Bingöl’den emniyet, istihbarat ve askeri yetkililerinin yanısıra, Amasya, Sivas, Giresun, Ordu, Gümüşhane ve Tokat illerinin üst düzey askeri ve sivil yetkililerinin katılımıyla bu illerin tek tek analizi yapılarak bir dizi karar alınmıştı.

Karadeniz bölgesinde istihbarat, koruculuk ve köylülere silah dağıtımı ile askeri operasyonların arttırılması kararının yanında, Kürt illerinden gelecek fındık işçileri için de bazı kararlar alındığı ortaya çıktı.

Karadeniz’e girenler fişlenecek
Ağustos ayında başlayacak olan fındık sezonu için her yıl zor şartlarla Karadeniz’e gelen ve 18 saati bulan çalışma sürelerine rağmen cüzi ücretlerle yetinmek zorunda kalan Kürt işçileri yerine Gürcistan’dan işçi getirilmesi ve bir şekilde Karadeniz’e girmeyi başaran işçilerin ise fişleneceği kararı alındı.

Karara göre bölgeye girebilen Kürt işçilerin kimlik bilgileri bahçe sahipleri tarafından önce Tarım İl Müdürlüklerine bildirilecek, bu bilgiler buradan valiliklere daha sonra da bütün güvenli birimlerine iletilecek.

5 Mayıs’taki toplantıda Alevi ve Karadeniz’deki Kürt köylerinde güvenlik önlemlerinin arttırılması, askeri operasyonlara hız verilmesi, koruculuğun dayatılması, köylülerin silahlandırılması ve PKK’lilere yardım etme olasılığı bulunan kişilerin tespit edilmesi gibi kararlar alınmıştı.

Adım başı kontrol
Geçtiğimiz yıl Ordu’ya fındık toplamak için gelen tarım işçilerin kente gelmeden önce kimlikleri güvenlik güçlerine verip GBT sorgulamasından geçiyordu. İşçiler çalışacakları yeri İl Tarım Müdürlüğü ve Ziraat Odası Başkanlığı’na da bildiriyordu. Ayrıca işçilerin hangi bölgeye gidecekleri, kaç gün kalacakları da tutanağa işleniyordu. ‘Şüpheli ve hastalıklı görülen işçi’ hakkında yasal işlem yapılarak il sınırları dışına çıkartılıyordu.

İşçiler Kürt illerinden geldikleri için ”potansiyel terörist” muamelesi gördüklerini belirterek, Ordu’ya gelene kadar en az 15 kez kimlik kontrolünden geçirildiklerini söylüyorlar.

ANF haberinden kısaltılmıştır

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur