İsrail’le ikili ilişkiler kesilsin

Filistin İçin İsrail’e Karşı Boykot Girişimi eylemlerine devam ediyor. Dün (1 Haziran) sol ve emek güçlerinin katılımıyla gerçekleştirilen eylemde Taksim’den Başbakanlık ofisinin bulunduğu Beşiktaş’a yürüyen yüzlerce kişi AKP hükümetinin İsrail’le ikili ilişkileri sürdürmesini protesto etti

Filistin İçin İsrail’e Karşı Boykot Girişimi’nin çağrısıyla gerçekleştirilen eyleme çok sayıda sol çevreden yaklaşık bin kişi katıldı. Eylemde İsrail saldırganlığına ve AKP hükümetinin ikiyüzlü siyasetine yönelik öfkenin öne çıktı.

Saat 18.30’da AKM önünde toplanmaya başlayan sol ve emek güçleri, 19.00’da yürüyüşe geçti. En önde “İsrail’le Tüm İkili İlişkiler Kesilsin” yazılı bir pankart ile Filistin ve FHKC bayrakları taşınırken ana pankartın arkasında da büyük bir Filistin bayrağı ve eyleme katılan kurumların bayrakları taşındı.

Yolu trafiğe kapatarak Dolmabahçe üzerinden Beşiktaş’a doğru yürüyüşe geçen kitleye çevreden de alkışlı, klaksonlu destek geldi.

Yürüyüş sırasında “Katil İsrail Ortadoğu’dan Defol”, “Filistin’e Özgürlük İsrail’e Boykot”, “Katil İsrail İşbirlikçi AKP”, “Elçi Defolsun İlişkiler Kesilsin”, “One Minute Değil İsrail’e Boykot” sloganları atıldı. Yürüyüş sırasında yapılan ajitasyon konuşmalarında, İsrail’le ikili ilişkilerin kesilmesi gerektiğinin görüldüğü ancak AKP hükümetinin konuşmaktan başka bir şey yapmayıp ikili ilişkilerden taviz vermediği belirtildi.

Kitle Dolmabahçe’ye indiğinde polisin engelleme çabalarına rağmen yolun sağ şeridi trafiğe kapatılarak yürüyüşe devam edildi. Başbakanlık ofisinin yanından geçilirken yine konuşmalarla, sloganlarla hükümetin basiretsizliği protesto edildi.

Yürüyüşü Barbaros Meydanı’nda noktalayan kitle, Filistin kurtuluş mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşu yaptıktan sonra, Boykot Girişimi adına bir basın açıklaması yapıldı. Eylem basın açıklamasının ardından sonlandırılı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur