İsrail’e Boykot’un B’si AKP’yi çıldırttı

İsrail saldırısının ardından TBMM’nin yayımlayacağı deklarasyonda ‘İsrail’le siyasi, askeri ve ekonomik ilişkileri gözden geçirmesini’ne yönelik ifadeye AKP itiraz etti. Önce metne imza atmayan, bu talebe uzun süre direnen AKP, muhalefetin itirazıyla İsrail deklarasyonuna imza koymak zorunda kaldı.

TBMM’de grubu bulunan partilerin birer temsilci görevlendirerek oluşturduğu bir komisyon İsrail’in Gazze’ye yardım götüren gemilere yönelik saldırısının kınanmasına yönelik bir deklarasyon hazırladı. AKP’den Ömer Çelik, CHP’den Onur Öymen, MHP’den Deniz Bölükbaşı, BDP’den Sabahat Tuncel’in yer aldığı komisyon metni hazırladıktan sonra TBMM Başkanlığı aracılılığıyla metni Meclisteki partilerin grup başkanlıklarına yolladı.

Metinde yer alan “‘TBMM, Türk hükümetinden İsrail’le siyasi, askeri ve ekonomik ilişkileri gözden geçirmesini bekliyor” ifadesine AKP’den itiraz geldi. AKP Grup Başkanvekili Suat Kılıç metne bu haliyle imza atamayacaklarını belirtti. Metinden ifade çıkartılmadı. Fakat muhalefet basıncı nedeniyle AKP öğleden sonra gerçekleşen oturumda metne imza atmayı kabul etti.

İsrail’e yaptırımı öngören gerektiren bu ifade nedeniyle AKP’nin imza atmaktan imtina etmesi hükümetin İsrail’le askeri, siyasi ve ekonomik ilişkileri bozmak istemediğini gösteriyor. Türkiye’de demokratik muhalefet bir süredir “İsrail’e boykot” kampanyasını örgütlerken iktidarın “boş konuşma”yı bırakıp İsrail’le askeri, siyasi ve ekonomik ilişkileri kesmesini istiyor. AKP iktidarı sözcüleri ise iki gündür bu ilişkilerin süreceğine yönelik açıklamalar yapıyorlar.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur