İsrail saldırısına karşı eylemler sürüyor – YENİLENDİ

İsrail saldırısını protesto eylemleri sürüyor. Eskişehir, Afyonkarahisar ve Antalya’da yapılan eylemlerde İsrail kadar İsrail’le ikili ilişkilerini kesmeyen AKP hükümetine de tepki vardı.

Eskişehir
Gazze’ye insani yardım götüren uluslararası konvoya yönelik saldırıda bulunan İsrail’e karşı Filistin halkıyla dayanışma Eskişehir sokaklarında devam ediyor.
31 Mayıs günü yapılan basın açıklamasıyla ilk tepkisini gösteren Eskişehir halkı 1 Haziran Salı günü Tayyip Erdoğan’ın sahte şovuna karşı yine sokaklardaydı. Saat 19.00’da bir araya gelen Eskişehirliler porsuk bulvarında sembolik olarak bir oturma eylemi gerçekleştirdi. Grup adına basın açıklamasını okuyan Öztekin Kıpçak açıklamasında ” İsrail’in dileyeceği hiçbir özür bu katliamın lekesini silemez. Zira bu katliam bilerek ve istenerek işlenmiş bir suçtur. AKP hükümeti İsrail ile askeri ekonomik ve diplomatik tüm ilişkileri kesmek zorundadır.”dedi.
Atılan “Katil İsrail, işbirlikçi AKP”, “Emperyalistler yenilecek direnen halklar kazanacak” “İsrail’e boykot Filistin’e özgürlük” sloganlarının ardından eylem sona erdi.

Afyonkarahisar
İsrail’in insani yardım taşıyan gemilere ve sivillere saldırması KESK, siyasi parti ve sivil toplum örgütleri tarafından protesto edildi.

Yaklaşık 100 kişinin katıldığı PTT önünde yapılan protesto açıklamasına CHP, Emek Partisi, Alevi Dernekleri destek verdi. Afyonkarahisar KESK dönem sözcüsü Hüdaverdi Kılınç’ın okuduğu açıklamada İsrail vahşetine duyulan tepki dile getirildi. Kılınç açıklamasında AKP’nin konuyla ilgili tavrını eleştirerek İsrail’le yapılan anlaşmaları hatırlattı.

Sık sık “Katil İsrail Filistin’den defol, Filistin halkı yalnız değildir” sloganlarının atıldığı açıklamada halkın desteği ve alınan yoğun güvenlik önlemleri dikkat çekti. Açıklamanın ardından eylem sona erdi.

Antalya
ÖDP Antalya il örgütü de yaptığı bir eylemle İsrail saldırganlığını protesto etti, hükümetin İsrail’le ilişkileri kesmesini istedi.

Sinan Mahallesi Atatürk caddesinde bulunan il binaları önünden Kışlahan Meydanı’na “İSRAİL VAHŞETİNE SON. İSRAİL’LE ASKERİ, DİPLOMATİK, EKONOMİK TÜM İLİŞKİLER KESİLSİN” pankartı ile yürüyen ÖDP’liler yol boyunca “Katil İsrail” “Şov Değil Gereken Yapılsın” “Filistin Halkı Yalnız Değildir” ” Katil ABD, Katil İsrail” sloganları attılar.

Eylemciler adına Kışlahan meydanında bir açıklama yapan ÖDP Antalya İl Başkanı Zeynel Ergen “Şovun’ ötesine geçen tavırlar alınmalı” diyerek AKP Hükümetini gereğini yapmaya çağırdı.
Özgürlük ve Dayanışma Partisi Antalya İl Başkanı Zeynel Ergen, İsrail’e karsı “şovun’ ötesine geçen tavırlar alınmadıkça, İsrail’in bu tür teröristçe saldırıları yapmaya devam edeceğini kaydetti. Ergen, “”Sonucuna katlanırlar’ diyen AKP iktidarı söylediğinin ağırlığına uygun bir tavır alarak İsrail ile askeri, ekonomik ve diplomatik tüm ilişkileri kesmelidir” dedi.
İsrail devletinin Gazze’ye yardım götüren gemilere düzenlediği saldırıyı kınayarak, “Bu saldırı insanlığa, insanlığın temel değerlerine karşı açılmış bir savaştır. Bu saldırı ile İsrail devleti yalancı, terörist bir devlet olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur” dedi. Ergen, İsrail’e karsı “şovun’ ötesine geçen tavırlar alınmadıkça, İsrail’in bu tür teröristçe saldırıları yapmaya devam edeceğini kaydetti.

“Sonucuna katlanırlar’ diyen AKP iktidarı söylediğinin ağırlığına uygun bir tavır alarak İsrail ile askeri, ekonomik ve diplomatik tüm ilişkileri kesmelidir” ifadelerini kullanan Ergen, İran’a yaptırıma soyunan basta ABD olmak üzere uluslar arası güçlerin İsrail’e karsı yaptırım kararı almaları gerektiğini kaydetti.

Ergen, İsrail devletinin Ortadoğu’da barışa engel olduğunun bir kez daha görüldüğünü belirerek şöyle devam etti:”Ortadoğu’da İsrail devletinin bu politikalarına karsı durmadan ve Filistin halkının devlet kurma ve tarihsel haklarına sahip çıkma mücadelesine destek vermeden eşitliğin, bir arada yaşamın ve kardeşliğin kurulması mümkün değildir. İsrail devletine karşı yürütülecek bu mücadele Yahudi yurttaşlara yönelik bir tepkiye dönüştürülmemelidir. İnsanlığa karşı açılan bu savaşa insanlığın temel değerlerini savunarak karşı durabiliriz.”

Açıklamanın ardından eylem sona erdi.

Niğde
Niğde’de Eğitim-Sen öncülüğünde Eğitim-Sen binası önünde toplanan 150 kişi, Hükümet Meydanı’na yürüyerek İsrail’in saldırılarını protesto etti. Hükümet Meydanı’nda KESK dönem sözcüsü Göksel Rıza Özkan bir basın açıklaması yaptı. Açıklamaya CHP, TDH, ÇYDD ve Halkevleri katıldı.

Haber: Sendika.Org/Niğde-Kocaeli, Eğitim-Sen Afyonkarahisar Şubesi, ÖDP Antalya il örgütü

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur