İsrail saldırısı Duisburg’da protesto edildi

Duisburg’da İsrail Devletinin Katliamına Karşı Miting Düzenlendi
İsrail devletinin Filistinlilere iletilmek üzere götürülen yardım malzemesini taşıyan gemilere yönelik gerçekleştirdiği saldırıyı kınamak için aynı gün akşam Almanya Duisburg’sa ortak bir mitingi düzenlendi. Sol Parti’nin yaptığı çağrı üzerine, aralarında ATİF, DİDF, HDR, MLPD’lilerin de olduğu yaklaşık 200 kişilik bir kitle tarafından, İsrail devletinin saldırısı protesto edildi. Hemen saldırı günün akşamı yapılan mitingde kitlenin duyarlılığı göze çarpan en önemli özellikti.

Duisburg’da yapılan eylemden

Saat 18’de başlayan mitingde çeşitli konuşmalar yapılarak, saldırının amacı ve hedefi katılımcılara anlatılmaya çalışıldı. Sol Parti adına konuşan, Duisburg yönetim kurulu üyesi Herman Dirkes; İsrail devletini ırkçı, faşizan ve emperyalist yüzünü teşhir etmeye çalıştı. Özellikle’de Alman devleti başta olmak üzere emperyalist güçlerin İsrail devletine verdikleri destek üzerinde duran Dirkes; “Alman devleti yalan söylemekten vazgeçmelidir. İsrail’le tüm ilişkilerini dondurmalı ve oradaki elçiliklerini çekmelidir. İsrail devletinin katliamcı politikalarına karşı aktif mücadele etmeli ve Filistin ulusal kurtuluş hareketiyle dayanışma içinde olmalıyız…” diyerek konuşmasını sonuçlandırdı.

Daha sonra gerek kurum temsilcileri ve gerekse de kişiler yaptıkları konuşmada, İsrail devletinin katliamcı yüzü kitlelere anlatılmaya çalışıldı. Eyleme ATİF kitlesi, İsrail devletinin katliamını teşhir eden ve Filistin halkının direnişini destekleyen pankart ve ATİK bayraklarıyla katıldı. Mitinde bulunan ATİK sekreteri Süleyman Gürcan’da Almanca ve Türkçe olarak bir konuşma yaptı. Gürcan yatığı konuşmada İsrail devletinin katliamlarının ne ilk nede son olacağı üzerinde durarak, yıllardır direnen Filistin halkının bu görkemli mücadelesinin desteklenmesine çağrı yatı. Süleyman Gürcan yaptığı konuşmada İsrail devletinin Irkçı faşizan yüzünü teşhir ettikten sonra, gerek Arap ülkelerinin ve gerekse de Türk devletini timsah göz yaşını döktüklerini vurgulayarak, bu ülkelerin İsrail devletiyle hiçbir anlaşmalarını bozmadan, ilişkilerini gayet iyi sürdürdüklerini ifade etti. Gürcan “İsrail devletinin tüm katliamlarına rağmen Filistin halkının direnişi bitmemiştir ve bitmeyecektir. Filistin halkı bu mücadeleyi mutlaka kazanacaktır” diyerek sloganlarla konuşmasını bitirdi. Daha sonra yapılan konuşmaların ve atılan sloganların ardında eylem sona erdi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur